Zachrání nás vědecké bádání? - editorial 1/07

Milé čtenářky, milí čtenáři,

v roce 1991, kdy u některých ze současné redakce A-kontra začínala propukat puberta a zbytek ještě za sebou tahal kačera, stál tento časopis 4 Kčs. Ve druhém čísle lze nalézt omluvu za cenu časopisu. Z dnešního pohledu přímo astronomický výdaj 4 Kčs byl vysvětlován nárůstem cen polygrafických prací a dalšími skutečnostmi. Tehdejší redakce si i zavěštila řkouc, že „4 Kčs, to bude za pár dní cena jednoho lístku na tramvaj“.

Dnes, o šestnáct let a více než sto třicet čísel později, stojíme několikanásobně více a cena lístku za tramvaj už je také podstatně vyšší než ony zmíněné 4 koruny. Milí čtenáři a milé čtenářky, je nám to opět velmi líto, ale museli jsme zase zdražit. Máme dluhy, od nezávislých distributorů se nám nevrací tolik peněz, kolik bychom si přáli a mnoho korun spolkne i poštovné, poplatky za web apod. Přesto se domníváme, že ani současná cena není tak vysoká, tedy alespoň v porovnání s mainstreamovými i jinými nezávislými periodiky. A také si myslíme, že výdaj v hodnotě dvou levných piv jednou za tři měsíce nikomu zásadní díru do kapsy snad neudělá. Nevíme, jestli A-kontra bude existovat i za dalších šestnáct let, ale pokud ano, obáváme se, že budoucí redakce bude na tuto omluvu hledět lehce nevěřícně stejně jako my na omluvu z roku 1991. A kolik bude v roce 2023 stát lístek na tramvaj, to si netroufáme odhadnout. Ale třeba bude tou dobou tramvajová doprava již zdarma, jak navrhujeme v článku v posledním čísle A-kontra loňského roku.

Loni jsme uspořádali malou anketu a rozesílali dotazníky, jelikož jsme byli zvědaví na zpětnou vazbu od vás, kteří časopis čtete, distribuujete nebo nám nějakým způsobem pomáháte. Odpovědí se bohužel žádné závratné množství nesešlo, ale i tak byly zajímavé. Napsali jste nám, že vás zajímá hlavní téma, to nás samozřejmě velmi těší a budeme se dál snažit tuto stěžejní rubriku řešit konstruktivně. Jen málo respondentů zajímal glosář, což nás trochu udivuje, je to jeden z našich největších oříšků, protože se do něj nikdo příliš nehrne. Pochválen byl i Jiří Černega (zdravíme protinožce) a jeho vzpomínky na mládí. Naopak vám příležitostně vadil nudný publicistický styl, délka některých článků a množství cizích slov. Tyto nedostatky jsou předmětem bouřlivých diskusí v redakci i mimo ni a snažíme se je napravovat. Chyběl vám i humor – ten nám chybí též a i toto se snažíme nějak napravit. První vtipkující vlaštovku lze nalézt již v tomto čísle a doufáme, že nebude-li díky ní přímo veselo, nebude alespoň smutno. Bude-li korunován úspěchem, mohl by se cyklus rozhovorů Na Hvězdárně stát stálou součástí tohoto časopisu. Pochváleni jsme v anketě naopak byli za kritický přístup a výběr nestandardních témat – děkujeme. Navrhli jste i spoustu dalších témat, které vám v časopise chybí a my jsme vděční za tuto inspiraci.

Grafiku někteří z vás hodnotili jako dobrou, další jako již okoukanou a nudnou. Nám již připadne taktéž okoukaná a na její nové podobě pracujeme. Součástí toho bude samozřejmě i lepší vyřešení umístění titulků a zlepšení dalších věcí, které v minulosti příležitostně činily A-kontru nepřehlednou. Stěžovali jste si i na nedostatek koláží, vlastních obrázků a dalších uměleckých projevů – kdo tedy něco takového máte, neváhejte a pošlete nám své výtvory!

Hlavním tématem tohoto čísla je věda a snad se nám podařilo vypořádat se s ní v rámci kratších a hlavně pochopitelných článků. Toto téma, ačkoli na první pohled suché a příliš akademické, jsme zvolili proto, že věda náš život ovlivňuje možná více, než si myslíme. Přejeme vám tedy příjemné počtení a doufáme, že nám i přes navýšenou cenu zachováte přízeň.

Vaše redakce
a-kontra
texty
ročník
číslo