Třídní boj a další „fráze“ aneb Nové číslo A-kontra – 3/07

obálka A-kontra 3/07 na téma sociálních třídHlavním tématem nového čísla časopisu A-kontra je třída. Třídní rozdělení společnosti přitom patří mezi témata, o nichž se těžko mluví. Ve „slušné společnosti“ je to stále poněkud tabu a mnozí dokonce srovnávají třídní analýzu s rasistickými bludy. Takový přístup jsme ale odmítli. Zatímco je odporné škatulkovat lidi na základě vrozených charakteristik, které nemohou nijak změnit (to je případ rasismu), vidění majetkových rozdílů a z nich plynoucích mocenských a sociálních nerovností je něco zcela jiného.

Mnohým se dnes zdá, že původní koncept třídního rozdělení – na ovládanou a vládnoucí třídu – poněkud selhává. Zařazení různých manažerů, drobných podnikatelů a dalších se jeví jako ne zcela jednoznačné; mnozí „ovládající“ jsou zcela bezmocní, mnozí „proletáři“ jsou boháči oproti svým kolegům ve vzdálených zemích, o nichž se příliš nemluví, a tak dále. Z těchto důvodů není ponoření se do problému tříd ničím scestným. Hovoří o tom také účastníci a účastnice ankety, kterou jsme připravili. Řeší se v ní, co to vlastně třídy jsou, zda v současnosti vůbec existují a jakou hrají roli v sociálních bojích. Odpovídají A. Buresch - punkerka z USA, Fekál ze skupiny Co-Ca a rožnovského klubu Vrah, sociolog a publicista J. Keller a Kolektivně proti kapitálu.

Rozhovor s utajeným členem AKA (Anarchokomunistická alternativa) se věnuje hlavně jeho osobním zkušenostem s odbory, ale i teoretičtějším záležitostem jako např. globalizace a samozřejmě také třída.

Věnujeme se i fenoménu CrimethInc – lidem, kteří se snaží přežít v kapitalismu bez respektu a tolerance jeho základních principů – žijí bez peněž, chtějí být nezaměstnanými, berou si to, co jiní vyhodí do popelnice, kradou v supermarketech. Pro jedny jde o nový vánek, který obohacuje zatuchlý anarchismus, jiní CrimethInc považují jen za bezkoncepční přístup, který anarchistické úsilí devalvuje. K čemu se přikloníte, necháme jenom na Vás.

John Zerzan bývá označován různě, někdy i jako nejextrémnější myslitel. V nové A-kontra se nejen dozvíte, proč tomu tak je, ale můžete si přečíst i rozsáhlý rozhovor s tímto „dobrovolným outsiderem“. Zerzan v něm hovoří o hlubinné a sociální ekologii, o alterglobalizačním hnutí, ale také o tom, proč by revoluce nemusela být příliš násilná.zadní strana A-kontra 3/07 - Padesát let situacionismu, Třicet let punku, Deset let Actealu

Na výzvu poskytnout „Kontře“ rozhovor zareagoval kladně také správce webu czechtek.bloguje.cz. S naší redaktorkou se bavil nejen o poslání tohoto webu, ale také o freeteknu nebo o politice.

Zrušení kodaňského squatu Ungdomshuset vyvolalo tak bouřlivé reakce, že se jim nějakou dobu věnovala i mainstreamová média. Přestože už od této doby uplynul nějaký ten pátek, zdá se, že je stále v tomto případu o čem mluvit, protože se nejednalo jen o několikadenní bitky v ulicích.

V Ciudad de México se dějí zas jiné věci. Tak například se tam odehrálo setkání k příležitosti třiceti let punku. V rubrice ze světa najdete také reportáž o životě nové „spodiny“ na východě Německa a v té věnující se domácím událostem zas pohled zpět na případrasistické vraždyOty Absolona.

A samozřejmě ani kulturní rubrika nebyla opomenuta. V té se tentokrát dozvíte něco o umělecké skupině Guerrilla Girls, která tvoří politicky angažované umění.

 A-kontra 3/07, 32 stran, prosinec 2007, 30,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. Box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu redakce@a-kontra.net. http://www.a-kontra.net.
 
 
a-kontra
texty
ročník
číslo