recenze

Persepolis: Marjane Satrapi

Obálka knihy PersepolisNa začátku roku se na pultech knihkupectví objevil údajně první íránský komiks. Nečekejte však žádnou akční sci-fi plnou zmutovaných příšer. Jde čistě o autobiografický kreslený román, který velmi střízlivě vykresluje autorčino dětství a s ním spojené prožitky a touhy. Komiks napsala a zároveň i nakreslila Marjane Satrapi, jež se narodila v roce 1969 v íránském městě Rašt. Ve čtrnácti letech odjela studovat do Evropy, nejprve do Vídně a později do Paříže. 

a-kontra
texty
ročník
číslo

Nenech se zas oblbnout: Kapitoly o americkém hardcoru a punku

Nenech se zas oblbnout - Alex ŠvamberkU nakladatelství Maťa nedávno vyšla kniha, kterou poskládal hudební publicista Alex Švamberk z rozhovorů, jež mu od počátku devadesátých let poskytli známí představitelé punkové a hardcorové scény ze Spojených států a Kanady. Prvopočátky všeho představují Ivan Král a Iggy Pop, následovaní legendami Ramones, Misfits a Queers.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Richard Morgan – Brutální byznys

Brutální bysnys - obal knihyPočátkem tohoto roku vyšel román britského autora Richarda Morgana, který nás přenese do nedaleké budoucnosti roku 2049. Děj se odehrává především v Londýně, kde jsou od sebe pečlivě odděleni ti, co mají, a ti, co ne. „Kultura“ násilí je přítomna na obou stranách. Ve „střežených zónách“ v podobě gangů a ve světě vyšších vrstev jako nelítostný boj o posty.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Kupředu levá, kupředu pravá

Když jsem na loňské festivalové přehlídce v Jihlavě poprvé viděl Kupředu levá, kupředu pravá absolventky katedry dokumentární tvorby FAMU Lindy Jablonské, výtečně jsem se bavil. A se mnou celý, až po střechu diváky napráskaný sál kina. Groteskní střih a ironická režijní ruka Jablonské si vysloužily i cenu diváků a autoři tak mohli odjet s pocitem zadostiučinění. Atmosféra projekce (mimochodem - jeden z důvodů, proč chodit do kina a ne sledovat filmy jenom v televizi či na počítači) však udělala své snad mnohem víc, než by si Jablonské dokument zasloužil.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Trhavina #1: Hardcore nad třicet

Na jaře se objevila nová hardcorová revue Trhavina, která nezůstává nic dlužna sloganu „hardcore je víc než hudba“. Kromě jiného tu najdete řadu příspěvků věnujících se politickým a sociálním tématům. Hlavním tématem je hardcore po třicítce. Zabývají se jím minirozhovory se zahraničními („ukradené“ z amerického Maximum Rock´n´Roll) a českými představiteli hardcorové scény, kteří už tento magický věk překročili.
a-kontra
texty
ročník
číslo

V jako Vendeta aneb Anarchistický Batman: film versus komix

Do kin nedávno uvedený snímek V jako Vendeta na sebe strhl pozornost nejen velkou reklamou, ale i „skandálem“, ve kterém se nezřídka objevovala slova jako „anarchie“ a kupodivu neznamenala chaos a násilí. Alan Moore, autor komixu, podle kterého byl film natočen, se totiž od ještě nedokončeného filmu distancoval, odmítl uvedení svého jména v titulcích a tím i honorář, který by mu příslušel jako autorovi námětu. A žádný filmový recenzent nemohl tento klep ve své recenzi vynechat, protože podobné zákulisní informace jsou vždy jejím kořením.
a-kontra
ročník
číslo