ročník 2009

A-kontra 12/2009 - Ježíšek je zombie

A-kontra 12/2009 - Ježíšek je zombieBylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami a před dvěma tisíci let, žil byl Ježíš. Chodil po světě a kázal různé myšlenky – třeba, že když nás oko provokuje k hříchu, máme si ho vyrvat, nebo že kdo nás udeří do pravé tváře, tomu máme nastavit levou. Byl ukřižován, ale – pohádka pokračuje – po několika dnech došlo k vzkříšení. Byl zabit, ale není mrtvý – je tedy nemrtvý: zombie.

gomez Čt, 12/24/2009 - 20:45
a-kontra
texty
ročník
A-kontra: týden nepřizpůsobivosti: říjen 2009

Ohlédnutí za zářijovým Týdnem nepřizpůsobivosti: Některé týdny mohou trvat i 365 dní. Říjnová A-kontra ke stažení v pdf.

gomez St, 11/25/2009 - 21:01
a-kontra
texty
ročník
Umíme žít s opravdovou svobodou?: nová A-kontra (11/2009)

Umíme žít s opravdovou svobodou?
V polovině listopadu nás čeká velkolepý spektákl. Politici, herci, studenti tehdejší i současní – ti všichni budou připomínat onu slavnou sametovou revoluci před dvaceti lety a navozovat počáteční mýtus dnešní doby. 

Nekup to / Fátima Weinerová
Nakupuj! – řvou každodenně desítky tisíc reklam ze všech stran. Takto útočí na naše životy velké korporace i malé firmy, manažeři všech mírně přebytečných služeb, ale také ti, kteří zpřístupňují zdravotnictví nebo kulturu.

gomez Po, 11/16/2009 - 21:10
a-kontra
texty
ročník

Partyzáni s motykou

Partyzáni s motykouVětšina lidí žije a pracuje v prostředí, které patří někomu jinému a na jehož podobu má minimální či vůbec žádný vliv. Naše životy jsou podobně jako získávání a distribuce potravin řízeny lidmi na často vzdálených místech, jejichž hlavní motivací je zisk. Někteří lidé na tuto situaci reagují zahradničením načerno.

a-kontra
texty
ročník
číslo
A-kontra speciál: Nepřizpůsobit se!

Obrázek ideálního občana představuje v dnešní době patrně člověk koukající na televizi nebo přilepený k internetu. Nic proti zajímavým filmům nebo možnostem, které nabízí internet, my ale chceme také vstupovat do prostoru, kter ý sdílíme s ostatními – do ulic či na náměstí. Aktivita má smysl: zviditelňuje problémy, na které by se zapomínalo, a pomáhá přinést řešení. Za dvacet let existence novodobého českého anarchismu toto hnutí upozornilo na problematiku globalizace, několikrát výrazně porazilo neonacisty, přispělo ke zviditelnění nerovností mezi muži a ženami a obsadilo řadu squatů.

gomez Út, 09/15/2009 - 22:17
a-kontra
texty
ročník

David a agónie Goliášů? Hnutí proti kapitalismu v časech krize

Už i MF Dnes si toho všimla: ačkoli by ekonomická krize mohla otevřít prostor pro radikální kritiku stávajícího hospodářského systému, zdá se, že se alterglobalizační aliance sil kritiky a odporu příliš hlasitě neozývá. Hnutí mlčí právě v okamžiku oslabení svých dvou velkých protivníků, velmocenského postavení USA a ideologie neoliberalismu.

texty
ročník
číslo
Nová A-kontra 1/2009: Finanční krize

Nová A-kontra 1/2009: Finanční krizePrávě vyšla nová A-kontra 1/2009. Zvolené hlavní téma je navýsost aktuální – současná ekonomická krize. A co lze nalézt v novém čísle dalšího?

gomez Pá, 06/05/2009 - 23:51
a-kontra
texty
ročník
číslo