číslo 2/2007

Chlapčenská obriezka

Mužská obřízkaA-kontra č. 2/05 sa venovala ženskej obriezke. Ale i k tej chlapčenskej sa viaže mnoho mýtov a i v tomto prípade si spoločnosť, lekár, či rodič nárokuje právo rozhodovať o tele jedinca. USA je krajina s najvyššou mierou obriezok chlapcov vykonávaných z iného než náboženského dôvodu. Ešte donedávna bola táto procedúra rutinnou pôrodníckou záležitosťou na každom novorodencovi, a keďže sa verilo, že dieťa do istého veku necíti bolesť, prevádzala sa bez použitia anestetík.

linda Pá, 01/11/2008 - 01:09
a-kontra
texty
ročník
číslo

Veganství a anarchismus: jeden boj?

Proud to be veganVeganství je pro mě jednou z organických součástí anarchismu, který se odráží v naší každodenní praxi. Řečeno anarchofeministickým slovníkem, součástí revoluce všedního dne. Tak, jako se anarchisté a anarchistky z principu nedopouštějí domácího násilí, z principu odmítají rasismus atd., měli by dle mého názoru absolutně odmítat i vykořisťování zvířat.
texty
ročník
číslo
Perspektivy odporu: Poučení z německých protestů proti summitu G8

Protesty proti G8 v německém HeilegendammuProtesty proti zasedání G8 v německém Heiligendammu byly po dlouhé době alterglobalistickou událostí s velkým U – a zároveň protestem, který vyvolal mnoho diskuzí o další strategii hnutí odporu. Jedna z nich už proběhla v Praze 14. června. Pod názvem Možnosti změny a perspektivy odporu ji organizovala Československá anarchistická federace. Následující článek nemá být jejím shrnutím, ale předáním několika impulzů a otázek, které z ní vzešly.

linda Čt, 01/03/2008 - 23:14
texty
ročník
číslo
Výchova je experiment s nejistým koncem

Téma čísla: výchova a vzděláváníK tématu výchovy a vzdělávání Vám přinášíme rozhovor s Bohdanou Rytířovou. Její příběh není všední a zajisté je i trochu dobrodružný – aktivistka anarchistického hnutí, matka dvojčat a poslední tři roky žena v domácnosti v asijské Malajsii. Povídaly jsme si o lékařské péči, výchově, genderových stereotypech a došlo i na palbu do vlastních řad.

linda Út, 01/01/2008 - 18:16
a-kontra
texty
ročník
číslo

Persepolis: Marjane Satrapi

Obálka knihy PersepolisNa začátku roku se na pultech knihkupectví objevil údajně první íránský komiks. Nečekejte však žádnou akční sci-fi plnou zmutovaných příšer. Jde čistě o autobiografický kreslený román, který velmi střízlivě vykresluje autorčino dětství a s ním spojené prožitky a touhy. Komiks napsala a zároveň i nakreslila Marjane Satrapi, jež se narodila v roce 1969 v íránském městě Rašt. Ve čtrnácti letech odjela studovat do Evropy, nejprve do Vídně a později do Paříže. 

a-kontra
texty
ročník
číslo

Nenech se zas oblbnout: Kapitoly o americkém hardcoru a punku

Nenech se zas oblbnout - Alex ŠvamberkU nakladatelství Maťa nedávno vyšla kniha, kterou poskládal hudební publicista Alex Švamberk z rozhovorů, jež mu od počátku devadesátých let poskytli známí představitelé punkové a hardcorové scény ze Spojených států a Kanady. Prvopočátky všeho představují Ivan Král a Iggy Pop, následovaní legendami Ramones, Misfits a Queers.
a-kontra
texty
ročník
číslo
Anarchistický bulvár: pivo & násilí!

class war logoNa konci sedmdesátých let pozvedl anarchismus po desítkách hubených let hlavu. Anarchisté a anarchistky přestali být intelektuální podivínové, uzavření do svých malých diskusních kroužků, a stali se viditelnou a relevantní společenskou silou. Rozbili hranice, uzavírající je do malého ghtetta, a vyrazili za lidmi a s lidmi do ulic.

linda Út, 10/23/2007 - 23:00
texty
ročník
číslo

„Čunku, jsi jednička!“

Jiří Čunek, místopředseda vlády, předseda KDU-ČSL. V televizním zpravodajství ho vidíme div že ne každý den. Stačí vypnout zvuk a můžeme nabýt dojmu, že jde třeba o hodného strejdu z Valašska. Ale co to? Jednou ho viní z braní úplatků, pak zas z rasismu. Zaslouží si to vůbec? Vždyť se někdy tváří, že neumí ani do pěti počítat.
a-kontra
ročník
číslo
Porodit můžeš, zemřít musíš: vyšla nová A-kontra 2/2007
Institucionalizovaný porod - obálka A-kontra 2/07Tématem nového čísla A-kontra jsou porody, rodičovství a výchova. Jsou to stále aktuální oblasti života, kterým se však anarchistické tiskoviny příliš často nevěnují. Kdo se však do nového čísla A-kontra začte, může se dozvědět něco o tom, jaké podmínky mají nastávající matky v „zemi otevřených možností“ a přečíst si o Montessori pedagogice, která v určitých směrech nabízí alternativu k tradičnímu autoritářsky založenému školství.
linda Čt, 08/30/2007 - 20:56
a-kontra
texty
ročník
číslo