Queer, gayové, lesby a nenávist

StonewallJaké může být největší ponížení pro policajta? Když dostane pěstí od transvestity, kterému předtím statečně nasadil želízka a počastoval ho pár nadávkami. Něco takového se stalo před děvatatřiceti lety u newyorského baru Stonewall. Jedna dobře mířená a zasloužená rána do zubů a následné potrestání vzbouřence (jak jinak než zkopáním uniformovanou přesilou) odstartovaly vzpouru místních gayů a leseb proti policejní šikaně.

Nedotknutelnost strážců zákona se v okamžiku stala chimérou a hrdinové s obušky radši prchli před buznami a traňďáky. Musel to být euforický pocit vidět prchat policii před davem, který byl doposud jen zdrojem opovržení, posměšků a ponižování. Právě v hořících ulicích Green Village získali američtí homosexuálové svoji hrdost a sílu k dalšímu emancipačnímu zápasu.

Ten trvá dodnes. Důkazem toho je i první česká Queer Parade, která proběhne v moravské metropoli v sobotu 28. června. Ačkoli před dvěma lety slavily homosexuální páry institucionální úspěch v podobě zákona o registrovaném partnerství, aktivity o rovnoprávnost této sexuální menšiny tím určitě nekončí. Konečně i protesty proti brněnskému průvodu ukazují, že veřejné projevení své sexuality je stále pro jistou část společnosti nepřijatelné. Protesty zřejmě nedosáhnou rozměrů známých například z Polska, Srbska nebo Ruska, přesto je zarážející, že taková vcelku nevinná událost dokáže ještě dnes někoho pobouřit. Většinou jde o bigotní křesťany, neonacisty a fašisty (hrubý souhrn protestujících naleznete na webu Antifa.cz). Ale přidal se i jeden xenofob z brněnské ODS, „občanský“ Roman Joch nebo signatář Charty 77. Přestože patří česká společnost v tomto ohledu k těm liberálnějším, stále zde existuje netolerantní vrstva, které imponuje homofóbní rétorika. Každopádně bude zajímavé vidět, kolik zastánců tzv. tradiční morálky na protesty dorazí a zda-li se i něco semele.

StonewallPokud bych se mohl nějakým zázrakem stát scénáristou sobotního průvodu, pak by scénář mohl vypadat třeba takto:

Po urážkách od skupinek odpůrců Queer Parade proráží pestře zbarvení gayové a lesby policejní kordon doprovázející průvod. Policistům, kteří se jim v tom snaží zabránit, ubalí pár facek a vrhají se na nácky, dogmatické křesťany i neoliberální konzervativce. Nebijí je, i když by si to mnozí z nich asi zasloužili, ale vrhají se na ně láskyplně a konečně jim nabízejí trochu té přirozené lásky. Pravoslavného kněze objímají a osahávají sliční gayové, na hrozící jeptišku se vrhají dvě krasavice. Neonacistická aktivistka dostává poprvé vášnivý polibek od dívky. Takhle ji ještě žádny muž nelíbal! Její vzrušení dosahuje vrcholu, jako by se jí dotýkal sám Adolf Hitler. Mnoho z pomýlených mužů a žen konečně poznává to, co si léta zapírali či po čem naopak tajně toužili. Protože, jak zpívá Lucka Bílá, láska je prostě láska …

Jeroným Lapka


a-kontra
texty