Policejní Přerov a argentinské fotbalové nepokoje

V Přerově proběhl v sobotu 25. června další pokus Vandasovy partaje oživit osvědčený model protiromských akcí. Pravděpodobně zajímavější než spíše neúspěšná demonstrace neonacistů byla policejní příprava na ni a srovnání s nepokoji po fotbalovém šampionátu v Argentině.

Policejní Přerov a argentinské fotbalové nepokojePodle agenturních zpráv se z Přerova stalo policejní město, které opanovalo až 700 policistů, navíc s podporou vrtulníku. A to kvůli stopadesáti neonacistům a rasistům, které přilákal Vandas a spol. na tradiční anticiganistickou písničku. Policie měla město rozdělit na zóny a kontrolovat procházející včetně osobních prohlídek. I když k neonacistům připočteme přibližně dvě stě převážně místních Romů, kteří se shromáždili na protestním shromáždění, je evidentní, že policejní opatření byla silně předimenzovaná.

Pro srovnání stačí připomenout několik faktů, které se shodou okolností objevily ve zpravodajství den po té. Argentinská policie nasadila v očekávání násilností po ostře sledovaném fotbalovém utkání 2200 policistů. Stadión Monumental pojmul až 60 tisíc fanoušků a po prohraném zápase zůstalo po řádění argentinských hooligans 55 zraněných civilistů a 35 zraněných policistů. Média konstatovala, že šlo o největší policejní akci v historii argentinského fotbalu.
Kolik policistů byl nasadila česká policie na podobnou událost v Česku? Stačilo by ji těch 50 tisíc policistů ve zbrani, kterými disponuje, nebo by povolala na pomoc armádu či soukromé bezpečnostní služby?

Že česká policie reaguje v řadě případů neadekvátně, neukazuje jen její poslední akce v Přerově. Otázkou je zda se tak stalo v důsledku špatného odhadu anebo jestli zde spíše proběhlo jedno z dalších policejních cvičení. Ať už by byla správná kterákoli odpověď, je jasné, že je něco špatně.

Pokud policie neumí po několika letech aktivit neonacistů odhadnout jejich počty na demonstraci, intenzitu mobilizace ani sledovat podpovrchové dění na neonacistické scéně, pak je neschopná. Pokud naopak využívá neonacisty a celá města jako trenažér pro výcvik, jde o další zneužívání jejího postavení a o matení veřejnosti. V tom jim samozřejmě stále ochotně sekunduje bulvární zpravodajství většiny médií i vyjádření některých lidí z nevládních organizací, kteří také bohužel pracují více s dojmy než s fakty.

I když právě silná účast (ne)vládních organizací na organizování přerovského protestu může nabídnout ještě jedno vysvětlení policejních manévrů. Protože protest běžel pod jejich taktovkou a po dohodě s policii, měli zúčastnění eminentní zájem na tom, aby celý den proběhl v klidu a nenarušila ho žádná nepříjemná událost. Masivní nasazení policejních sil mělo tedy zaručit maximální bezpečnost a případně i demonstrovat, že kdo se dohodne s policií má právo na ochranu. Kdo s jejím přístupem k neonacistickým demonstracím nesouhlasí či se dokonce formou občanské neposlušnosti rozhodne blokovat pochody neonacistů, bude rozehnán i ponechán napospas násilnickým skupinkám rasistů potulujících se městem. Tak jako se to stalo na jaře v Novém Bydžově.

Jeroným Lapka

Související linky:

Pohled šéfa vládní  Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka na události v Přerově

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10156

Kritika protestů v Přerově od Miroslava Brože

http://www.vustineonacistynechceme.cz/novinky/v-prerove-neco-smrdi

Z fotbalové Argentiny:

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal/107150/fanousci-radili-slavny-river-plate-sestupuje.html

http://fotbal.idnes.cz/fanousci-zuri-argentinsky-klub-river-plate-poprve-v-historii-sestoupil-14z-/fot_zahranici.asp?c=A110627_070950_fot_zahranici_rou

http://www.rozhlas.cz/zpravy/fotbal/_zprava/sestup-river-plate-z-argentinske-ligy-spustil-nepokoje-fanousku--913525

http://sport.ihned.cz/fotbal/c1-52180540-vodni-dela-v-akci-fanousci-zuri-slavny-river-plate-poprve-sestoupil-z-ligy 

texty