Právě vyšla A-kontra 03/2008. Hlavní téma: represe

A-kontra 3/08Na úsvitu podzimu vychází letošní třetí číslo časopisu A-kontra, jehož hlavním tématem je tentokrát „represe“. Jako první vás čeká krátké seznámení s iniciativou Freedom not fear a její první pouliční akcí, obnoveným D.I.Y. karnevalem (který proběhl 11. října). S hlavním iniciátorem této globální kampaně Ricardem je uvnitř čísla otištěn i krátký rozhovor.

Následuje několikastránkový rozbor stále se zpřísňujících represivních opatření v Hlavním městě Praha, od posilování kamerového systému přes akční plán a stíhání projevů alternativní kultury po horké téma čipové Open card. Hlavnímu tématu se věnuje i následující článek o zavádění fízlovských technik na školách. Na současnou represivní vlnu proti aktivistům radikálně ekologických hnutí a hnutí za osvobození zvířat se pak podíváme ve článku Represe: modrá, nikoliv zelená. Neopomíjíme ani zpřísňování pravidel pro pobyt migrantů v ČR – na zoubek se nedávné debatě o zavádění „zelených karet“ podíváme ve článku Tihle nebudou zpívat českou hymnu. A konečně, po nějaké době se vracíme i k aktuální situaci na poli autorských práv.

Z kultury na vás čeká recenze na nový knižní počin skupiny CrimetInc Expect resistance a léty prověřenou klasiku Nikdy jsem se nevzdal, autobiografii známého britského anarchisty Alberta Meltzera. Upozorníme i na vzpomínku neznámé/ho pouliční/ho umělce/kyně na Olgu Hepnarovou a v krátkých recenzích si představíme filmy Útěk do divočiny a Náš vůdce a knihu Pod maskou ušlechtilosti.

Stranou našeho zájmu samozřejmě nezůstala ani blesková válka v Gruzii. Teoretickou část čísla pak tvoří článek, který jsme si v redakci interně pojmenovali „feministická geografie“... A-kontra 3/2008 s novým layoutem a grafikou je za 30 Kč k dostání na obvyklých místech...

Vaše redakce!

a-kontra
texty
ročník