V Itálii padly směšné rozsudky za Janov 2001

Soud v italském Římě udělil tresty policistům za zásah během protestů proti zasedání G8 v Janově. Ve čtvrtek byl odsouzeno třináct policistů, ovšem samí "pěšáci". Vyšší šarže odešly od soudu bez trestu.

Státní zástupce Enrico Zucca dostal před soud 29 policistů. Zodpovídali se z nočního útoku na janovskou školu Scuola Diaz, ke kterému došlu v červnu před sedmi lety během zasedání G8.

Škola sloužila jako noclehárna pro aktivisty zapojené do protestů proti G8. V noci 21. června vtrhla policie do školy, brutálně zbila a zatkla všech 93 aktivistů, pod záminkou, že se jedná o členy zločinecké skupiny.

Snímky lidí s polámanými kostmi, vyraženými zuby, šrámy a podlitinami, jak jsou vynášeni ze školy, obletěly celý svět. Přes krvavé fleky, které zůstaly ve škole na podlaze, na stěnách a na topení, policie tvrdila, že jsou výsledkem zranění, která si aktivisté způsobili už dříve během demonstrací. Polciie také tvrdila, že v budově našla dva molotovy.

Policejní vysvětlení se ale během několika dní rozsypalo jako domeček z karet. Filmové záběry potvrdily, že molotovy do školy přinesla sama policie.

Z 29 obžalovaných policistů jich bylo potrestáno pouze 13. Dva policisté, kteří přinesli do školy molotovy, si od soudu odnesli dva, respektive tři roky vězení. Dalších jedenáct policistů tvoří výhradně členové zásahové jednotky. Podle soudu tedy jednali zcela na vlastní pěst, z vlastního uvážení a nikdo další nenese za útok odpovědnost.

"Dopředu jsem nebyl zrovna optimista. Nikdy bych si ale nemyslel, že na závěr padnou tak ostudné rozsudky. Je to rozsudek, který sleduje jasně politickou logiku: trestány jsou jen malé ryby, které nadto dostávají jen mírné tresty. Vrchní představitelé odcházejí bez trestu, ačkoli některá fakta svědčí jasně proti nim. Čelíme politicky motivované, vládou vyžadované a justicí prosazované beztrestnosti," okomentoval rozsudek organizátor tehdejších protestů a mluvčí sociálního fora Janov Vittorio Agnoletto (dnes poslanec Evropského parlamentu).

koro

 

a-kontra
texty