Report: Demonstrace za Cibulku na Palačáku

Report: Demonstrace za Cibulku na PalačákuKolem účasti na nedělní demonstraci proti vyklizení squatu Cibulka panovaly obavy. Demonstrace byla svolaná narychlo, počasí nevlídné...Účast kolem 150 lidí je proto milé překvapení. Stejně jako v pátek v noci, kdy policie odvážela Cibulkáře na oddělení, se ukázalo, že se dokážeme rychle a ve slušném počtu rozhýbat. Tuto schopnost je potřeba si podržet.

Na Palackého náměstí v Praze se v padajícím večeru sešlo kolem 150 lidí. Hlavní téma bylo vyklizení Cibulky, ačkoli jak zaznělo v jednom z (dvou) projevů, páteční policejní akci nelze vnímat izolovaně. "Jedná se o součást hnutí za Prahu vyčištěnou, za Prahu represivní," uvedl mluvčí.

Policie se v médiích brání tezi o vyklízení squatu. Podle mluvčí Evy Miklíkové pouze reagovala na telefonát na linku 158, podle kterého se měl v objektu skrývat pachatel trestného činu. Efekt je ovšem stejný. Na Cibulce se dál bydlet nebude. Podle jednoho ze squaterů dostali její obyvatelé od správkyně objektu ultimátum na vyklizení, pokud se chtějí vyhnout trestnímu oznámení za nedovolené užívání cizího majetku.

Na demonstraci zazněla squaterská verze páteční události, která reagovala na mediální pokrouceniny. Squateři zdůraznili, že policejní zákrok byl agresivní a neadekvátní vzhledem k tomu, že policii sami vpustili do objektu.

Reagovali také na nařčení, že tři z nich házeli cihly dolů na policisty a tím je zranili. Podle squaterů šlo o tašky padající ze střechy. Jeden z policistů se také zranil o sklo ze střešního okna, které předtím sama policie rozbila.

Po projevech následovalo v počínajícím podzimním deštíku promítání fotek a později i videozáběrů z policejní akce a odporu proti ní. Stručný report A-kontra z pátečního vyklizení Cibulky si můžete přečíst zde.

Celá akce se obešla bez konfliktu. Jak jsem napsal v úvodu článku, nejpozitivnější na celé demonstraci bylo, že se podařilo během krátkého času a přes nevlídné počasí soustředit
velké množství lidí ke společné aktivitě. Vzhledem k dění kolem Milady se to může ještě hodit.

koro

Další informace:
Tisková zpráva k události na usedlosti Cibulka

 

a-kontra
texty