Promítání a diskuse se squatery z Ungdomshuset

Už 8. ledna můžete přijít do klubu V Jelení na promítání filmu "69". Mapuje poslední měsíce života kodaňského squatu Ungdomshuset. Na projekci budou vedle tvůrců filmu i aktivisté dánského squatu. Vedle diskuse bude následovat i veganský raut. 8. ledna od 20.30.

Na krátké turné vyrazili tvůrci velice zajímavého filmu "69", který mapuje posledních 6 měsíců kodaňského domu Ungdomshuset.

Ten fungoval dlouhé roky jako nezávislé kulturní centrum, squat, místo pro koncerty, workshopy a setkávání a v neposlední řadě zastřešoval radikální politické aktivity. Po dlouholetém sporu byl minulý rok násilně vyklizen a následně ihned zbourán. Stal se tak další obětí současného trendu v evropských městech, který útočí na podobná nezávislá kulturní centra a squaty. V případě Ungdomshuset byl celý spor ještě okořeněn přítomností fundamentální křesťanské sekty, která před lety dům koupila a od té doby usilovala o vyhnání jeho obyvatel, což odůvodňovala tím, že "chce zachránit jejich duše". Jedním z hlavních důvodů okamžitého zbourání celého objektu pak byl fakt, že radikální mládež dala jasně najevo, že bude útočit na jakoukoliv aktivitu, která se případně do domu přesune. Násladně se pak vydalo do ulic Kodaně tisíce aktivistů a a aktivistek i obyčejných sympatizujících lidí a rozhořely se největší pouliční nepokoje v dějinách Dánska, které byly zastaveny až poté, co radnice přislíbila náhradní objekt.

Film "69" se soustředí na poslední měsíce tohoto velice zajímavého a inspirativního místa a prostřednictvím unikátních záběrů  tajných setkání, běžného života obyvatel, přímých akcí, riotů a vyklízení Ungdomshuset točeného zevnitř domu, sestavuje ucelený pohled na eskalaci problému očima radikálních aktivistů a aktivistek.

Od své premiéry v říjnu tohoto roku byl film oceněn již třemi cenami na mezinárodních filmových festivalech a to např. i za nejlepší Dánský dokumentární film.

Spolu s tvůrci filmu budou na tomto turné přítomni také aktivisté z domu Ungdomshuset a po promítání bude následovat diskuze.

Bonusem pak bude veganský raut plný všemožných dobrot.

Cena: 90 kč

Trailer: http://www.69filmen.dk

 

a-kontra
texty