Francie uplatnila na aktivisty z Tarnacu antiteroristický zákon

Jde proti někomu uplatnit antiteroristický zákon bez solidních důkazů, pouze na základě toho, že se jedná o politického aktivistu? Ve Francii určitě. Policie tam zatkla devět aktivistů za sabotáž na železnici, když na jejich statku našla jízdní řád a žebřík. Kulisy: sto padesát těžkooděnců a helikoptéra v akci.

Od té doby, co nastoupil Nicolas Sarkozy do prezidentské funkce, se ve Francii zvyšuje sociální napětí – chudí chudnou, bohatí bohatnou. Hned od prvních Sarkozyho dnů v prezidentském úřadě se v zemi zvedaly protesty proti jeho neoliberální politice. První vlna vyvrcholila v listopadu 2007, kdy byla země po dobu jednoho měsíce paralyzovaná stávkami a hrozila generální stávka. Rok poté dopadla na zemi finanční krize – denně se ruší tisíce (!) pracovních míst, občané jsou na pokraji paniky.

10.listopadu, u příležitosti stávky železničářů, se skupina devíti autonomních antikapitalistů z Tarnacu (jihozápad Francie) pokusila iniciovat další protesty. Na 6 hlavních tratích vysokorychlostních vlaků TGV z Paříže provedli synchronizovanou akci. Přerušili signalizační kabely, které TGV umožňují jet 300 km/hod, na troleje zavěsili háky, jež měly způsobit jejich pád v momentě, kdy vlak projede, a tak přerušit elektrický kontakt.

Šlo o symbolický čin – železnice - jedna z nejdůležitějších komunikačních tepen a symbol ekonomické aktivity země, byla na hodiny vyřazena z provozu. K občasnému přerušení vlakových kabelů v okolí Paříže dochází už od září. Tentokrát na sebe ale reakce státního aparátu nenechala dlouho čekat. 11.listopadu ráno se v Tarnacu, který má 350 obyvatel, objevilo 150 těžkooděnců a jedna policejní helikoptéra. To všechno, aby zatkli 9 lidí.

Mainstreamová média již v odpoledních zprávách informovala o zatčení „nebezpečných ultralevicových anarchistických záškodníků napojených na teroristickou skupinu“, u nichž se nalezl koktejl molotov (později vyvráceno), kukly, jízdní řády vlaků, laptop a výbava na horolezení, prostě typická výbava teroristů... A média též pomohla ospravedlnit vládní záměr, že je na záškodníky nutno použít vyjímečný antiteroristický zákon.

Jaké to s sebou nese důsledky? Za normálních okolností by byla akce považována za poškozování cizího majetku – akce neměly za cíl ohrozit lidské životy, což je jedna z podmínek na uplatňování antiteroristického zákona.

Pokud by tedy byla akce posuzována klasicky, aktivisté by mohli být drženi na policejní stanici maximálně 48 hodin, a od druhé hodiny by měli nárok na právníka. Díky “protiteroristickému” postupu se ale doba zadržení zdvojnásobila a prodloužila se take doba bez přístupu k právnímu zástupci – na tři dny.

Uplatnění antiteroristického zákona se nemusí podepsat jen na průběhu vyšetřování, ale I na výši trestu. Zatímco podle klasického postupu by jim hrozila maximálně 75 000 euro pokuta, podle antiteroristického zákona se může pokuta vyšplhat na 150 000 eur, a pro takzvaného „lídra“ na 300 000, a osm, respektive dvacet let vězení.

Lze snad jen dodat, že tito „teroristé“ koupili v roce 2003 v Tarnacu farmu, kde společně obdělávali půdu a chovali domácí zvířata. Ve vesnici obnovili obchod s potravinami a uměleckými aktivitami ji probudili k životu. Stejně se snažili probudit k životu i zbytek země.

Otec jedné dívky na události reagoval takto: „Jestli je moje dcera terorista, pak jsme jimi všichni.“ Rodiče společně s obyvateli Tarnacu zorganizovali různé protestní akce, sedm aktivistů bylo později propuštěno, přesto stále ve vazbě zůstává „lídr“ skupiny a jeho přítelkyně.

Více informací i to, jak můžete aktivistům vyjádřit podporu zde: http://tarnac9.wordpress.com/

a-kontra
texty