Smutná pošta z Moskvy

Od kamarádky z Moskvy přišel mejl. Píše v něm o smrti svého kamaráda Stanislava Markelovova, který byl v pondělí zastřelen nedaleko zastávky metra. Právník a antifašista Stanislav Markelov pomáhal dostat do vězení válečného zločince z Čečny i bránit u soudu stíhané antifašisty.

Ahoj,
dnes, v centru Moskvy, byl zastřelen náš přítel, antifašista a velmi dobrý právník Stanislav Markelov. Někteří z vás ho znali osobně.

Tuto informaci si můžete vyhledat v tiskových agenturách, protože byl opravdu známý, zejména díky případu důstojníka Buďanovova. Markelov v něm hájil stranu oběti (Buďanov znásilnil a zabil čečenskou dívku).

Nerada bych ale, aby se zapomínalo na to, že Stanislav byl antifašista. Zastupoval například matku zavražděného antifašisty Alexandera Rjuchina. Také pomáhal mnoha dalším antifas, kteří byli stíháni policií.

Je to ohromný šok. Nevíme, kdo to mohl udělat. Může to mít vztahk případu Buďanovova, ale mohlo jít také o neonacisty, ačkoli vražda na ně vypadá příliš profesionálně. Nikdy ale nevíte..

Markelov byl zastřelen nedaleko zastávky metra Kropotkinskaja, když odcházel z tiskové konference. Spolu s ním byla zavražděna ještě jedna žena, novinářka listu Novaja Gazeta. Útočník ji zastřelil, když se ho pokoušela zadržet.Pozn: Odvážný právník, kterému bylo teprve 34 let, si získal pověst především v kauze Jurije Buďanovova. Buďanov je bývalý armádní důstojník, který sloužil v Čečně a jako jediný voják byl v Rusku odsouzen za válečné zločiny. V Čečensku znásilnil a zavraždil osmnáctiletou dívku Elzu Kungajevovou, Markelov zastupoval její rodinu.Soud poslal Buďanovova do vězení celkem na devět let, osm z nich si odseděl. Propuštěn byl na podmínku letos 15. ledna.

a-kontra
texty