Média píší: bitva se squattery ochromila Prahu. A bude hůř.

Média píší: bitva se squattery ochromila Prahu. A bude hůř.Titulní strany okupují fotografie ze sobotního obsazení dlouhodobě nevyužívaného domu v Praze na Albertově. Samozřejmě všechny fotografie jsou z akce: jak se policie na žebřících dostává časně ráno do domu a konfrontaci demonstrujících s policejním kordonem.

Vlastně nic neobvyklého. Dalo se očekávat, že novináři budou celí žhaví. Konflikty jakéhokoliv druhu mají rádi a není se co divit – máme to rádi i my, kteří noviny čteme. Osobně mě překvapilo, že se v některých médiích objevují i informace z tiskových zpráv, které pořádá iniciativa Freedom not Fear. V některých internetových vydáních se diskutovalo i o přiměřenosti a zákonnosti celého zásahu. Tady ale pozitiva končí. Nejdál zašlo asi Právo, které vyjádřilo pobouření nad tím, že městská policie nezasáhla proti lidem popíjejícím alkohol – přeci to zakazuje vyhláška. A pak že novináři nejsou angažovaní. Ti, kdo v Praze nebyli, z médií nabyli dojmu, že Praha přestala existovat. Ve skutečnosti ale byl akcí ovlivněn poměrně malý prostor na Praze 2 – a to především díky aktivitám Policie ČR, protože protestní akce probíhala na chodníku a mimo hlavní vozovku.

Samozřejmě se v hlavním zájmu médií objevily celebrity. Obyčejný “squatter nebo anarchista” moc nikoho nezajímá a jeho slova o brutálnosti zásahu nejsou brána příliš důvěryhodně. V tomto smyslu dostali hlavní slovo novinář idnes.cz a MF Dnes Pavel Eichler a politik Strany Zelených Matěj Stropnický. Naštěstí se díky nim dostaly ven informace, které alespoň část veřejnosti považuje za důvěryhodné: a to že zákrok policie byl nepřiměřený a místy policie v mnoha ohledech postupovala nezákonně. Zajímavý je také fakt, že i novinář, který psal přímo ve squatu reportáž pro idnes.cz a MF Dnes, byl obviněn z trestného činu. Že by šlo o další vzkaz médiím, které budou informovat o věcech, které se současnému systému příliš nehodí? Proti tomuto obvinění a ohrožení novinářské svobody protestují Britské listy: “Eichlerovo stíhání vnímají jako naprosto skandální pokus o policejní zastrašování novinářů v ČR.”

Několik událostí v poslední době ukázalo, že zcela zásadní prioritou je pro Policii ČR ochrana soukromého majetku před ochranou zdraví. Dokazuje to vyklizení squatu Milada, kdy Policie ČR přihlížela brutálnímu zásahu soukromé bezpečnostní agentury (prokazatelně najímající či zaměstnávající neonacisty) proti squatterům, které shazovala ze střechy. Podobně se zachovala i u obsazení domu na pražském Albertově. Ochrana soukromého vlastnictví ani neznamená ochranu nějakého domu (jak Milada, tak dům na Praze 2 byly poměrně hodně poničeny těmi, kdo je vyklízeli), ale spíše práva na spekulaci – je lepší dům zničit než nechat využívat ke kulturním a sociálním aktivitám. A to i v případě, že se majitel o objekt dlouhodobě nestará – což je prokazatelně případ domu na Albertově.

Policie zvolila proti squatterům a těm, kteří je podpořili, bezprecedentní přístup a zakročila velmi brutálně. Zkuste si sobotní zásah srovnat s policejními akcemi proti chorvatským a srbským fotbalovým fanouškům, kteří napadali a obtěžovali lidi na ulici. Chorvatští fanoušci mají na svědomí i závažné zranění, které si vyžádalo dlouhodobou hospitalizaci. Policie ale příliš nezasahovala, ani nezatýkala – prý aby situaci ještě nezhoršila. Pomalu se potvrzuje teze, že policejní a státní represe proti antisystémovým a protikapitalistickým anarchisticky a levicově zaměřeným aktivitám budou intenzivnější a stále bezprecedentnější.

Klára Vopavová

a-kontra
texty