A-kontra 1/2010 - Václav Klaus má pravdu, aneb mráz přichází z Kodaně

A-kontra 1/2010 - Václav Klaus má pravdu, aneb mráz přichází z KodaněZnámý klima skeptik Václav Klaus tvrdí, že člověk nezpůsobuje globální oteplování, a že snahy spojené s přizpůsobením se klimatickým změnám mohou vést k omezování lidské svobody. A svým způsobem má pravdu. Člověk skutečně nezpůsobuje globální oteplování!

Tvrdit to, je zvláště cynické vůči zhruba osmdesáti procentům obyvatel planety země, kteří se podílejí na spotřebě jen dvaceti procenty. Je hodně cynické obviňovat z globálního oteplování hladem umírající africké dítě s nafouklým bříškem že ono - jako člověk - způsobuje klimatické změny, ale je stejně tak cynické obviňovat z něj čínského dělníka, který šestnáct hodin denně dře v děsivých podmínkách, a často i spí vedle stroje. Abstraktní kategorie jakou je člověk, je dobrá tak pro filozofická rozjímání, ale v momentě kdy hovoříme o odpovědnosti, o odpovědnosti za neúměrnou zátěž životního prostředí, na němž závisíme, musíme mluvit o konkrétních lidech, společnostech, sociálních třídách a především sociálních vztazích. Je to kapitalismus, který skrze vykořisťování lidí a přírodních zdrojů, žene společnost směrem k růstu Růstu. Je to systém, z kterého někteří profitují více, někteří méně, jiní jsou upláceni, aby ho strpěli a jiní na něm zase zcela tratí…často i svůj život.
Nicméně i ti, kteří z růstu Růstu profitují, si uvědomují, že klimatická změna může postihnout i je. Problém je, že otěže debaty o tom, jak se s ní vyrovnat, pevně třímají ve svých rukou ti, kdo nesou největší díl odpovědnosti, mocní politici, byznysmeni, ti kteří vidí v možnosti klimatické změny další šance jak z adaptací na klimatické změny profitovat, jak udělat kapitalismus zeleným, jak udělat změny, které jsou nejspíše třeba, aniž by ztratili svoje mocenské a ekonomické postavení. Jak udělat „změny“, bez změny systému. Jak na klimatických změnách zase vydělávat. A právě v Kodani všem ukázali, že na tomto stavu se nic nemění a svůj zelený kapitalismus si rozvracet nedají. Jakákoli radikální kritika z ulic byla potlačena, zavřené hranice pro ty, kteří zpochybňují pravidla hry (doslova pro anarchisty), preventivní zatýkání demonstrantů jen na základě „agresivního oblečení a vzhledu obecně“, zavírání preventivně zatčených až na čtrnáct dní bez obvinění, noční razie v bytech hlavních aktivistů a kulturních centrech, zatýkání a bezdůvodné věznění mluvčích, zabavování majetku, odposlouchávání rozhovorů, sledování. Policie zatýkající ve vestách „press“, spoutaní aktivisté sedící několik hodin na ulici v mrazech a uvěznění bez udání důvodů… Taková byla realita při protestech v Kodani s ústředním mottem „Klimatická změna není environmentální, ale sociální problém. Změňme systém!“. Ano, Václav Klaus má svým způsobem pravdu, pod záminkou klimatických změn nám hrozí omezování svobody… ale ne svobody elit podnikat a profitovat, ale především svobody veřejně demonstrovat své názory a usilovat o změnu systému, který vykořisťuje lidi a přírodu.

Adam Kolomazník  

a-kontra
texty
ročník
číslo