Milujme konzervy

Průvody gay-lesbian-bisexual-transgender komunity provokují i ve zdánlivě tolerantním Česku. První brněnskou Queer Parade napadli neonacisté, po jejím zákazu ale volali i křesťanští fundamentalisté. Průvod v Táboře se pro změnu pokoušela znemožnit radnice.

Proti loňské Queer parade postavili konzervativní křesťané včetně mládežnické odnože KDU-ČSL „Pochod pro rodinu“. I letos pořádají v Praze protiakci se stejným názvem.

V mediálních přestřelkách padala především z Hradu výbojná slova o homosexuální deviaci, z konzervativního paranoidního podhradí zase třeba o „sodomitech“. Možná lze ale v těchto nenávistných urážkách, potřebě se vymezovat a ve vytváření pocitu ohrožení vidět i něco pozitivního. Třeba to, že sami „pravověrní“ křesťané tak ukazují, že mají svobodnou vůli a že se dokáží (byť spíše nevědomky a nepřiznaně) vzbouřit a porušovat jedno z hlavních přikázaní jejich Boha: „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ Škoda jen, že to dělají zrovna v případě sporu, v němž má spíše pravdu jejich Bůh.

Jeroným Lapka

 

texty