Milujme lásku

Milujme láskuKdyž před dvaačtyřiceti lety propukly koncem června nepokoje v newyorské Greenwich Village v reakci na policejní zásah v klubu Stonewall Inn, byla za tím láska. Pohlaví přitom hrálo jen vedlejší roli.

Když před dvaačtyřiceti lety propukly koncem června nepokoje v newyorské Greenwich Village v reakci na policejní zásah v klubu Stonewall Inn, byla za tím láska. Pohlaví přitom hrálo jen vedlejší roli.

Tehdejší americká společnost a její ruka zákona to ovšem viděla jinak, měla vytvořený svůj ideální mustr světa a do toho jí nějací „teplouši“ a „buzny“ nezapadali. A tak často zažívali opravdovou policejní buzeraci. Ale toho večera, po pohřbu americké herečky a zpěvačky Judy Garland, homosexuálního idolu té doby, řekla ponižovaná menšina dost. Tehdy dala pro změnu pořádnou nakládačku sebejisté policii. Básník a gay Allen Ginsberg situaci komentoval slovy „buzíci ztratili svou ustrašenou tvář, kterou měli po desetiletí“.

Událost známá jako Stonewall riots radikalizovala celé probouzející se emancipační GBLT hnutí. Právě od několikadenních násilných protestů v New Yorku roku 1969 se vine tradice Gay či Queer Pride průvodů. A proto milujme vzpouru!

Někdo možná nebude souhlasit s tím, že pohlaví je nepodstatné, vždyť právě ono je značně determinující. Skutečně jde ale o konkrétní fyzické i psychické evoluční dispozice? Jde o lásku k druhé bytosti, ne o to jak konkrétně bytost vypadá a jak se projevuje. „Sama o sobě je homosexualita stejně limitující jako heterosexualita. Ideálně bychom měli být schopni milovat ženu či muže, oba, lidskou bytost, bez pocitu strachu, omezení či povinnosti,“ napsala Simone de Beauvoir.

Tedy, milujme pestrost, milujme odlišnost, milujme lásku. Milujme život! 

akq.JPG

Příloha Velikost
A-kontra 2011-3-queer.pdf1.22 MB 1.22 MB
a-kontra
texty
ročník