Zelená hrozba

V souvislosti s náhlým „zezelenáním“ mainstreamové politiky v lokálním i globálním měřítku není od věci podívat se, co se děje s podzemním ekologickým hnutím. Prezidenti a ministerští předsedové debatují na konferencích a summitech o globálním oteplování a okázale mluví o potřebě okamžité reakce (s výjimkou vševěda z jednoho nevýznamného státečku, jehož jméno se často plete s Čečenskem, ale to je jiný příběh). Jak se ale stát a jeho represivní složky staví ke konkrétním činům lidí, kterým řečnění nestačí?

Skupiny a organizace věnující se radikální a militantní ekologii jsou nejen v USA v poslední době terčem asi doposud největší vlny represí. Vše začalo zhruba před pěti lety, kdy FBI krytá vlnou anti-teroristické hysterie zařadila militantní ekologické organizace a skupiny za osvobození zvířat, jako jsou Earth First! (EF!) a Animal Liberation Front (ALF), na čelní příčku hrozby domácího terorismu a v Kongresu se konalo slyšení o „nebezpečí eko-terorismu“.

Represivním složkám se elegantně povedlo vytvořit domácího nepřítele, proti kterému je dovoleno vše. Ačkoliv zmíněné organizace typu EF! a ALF striktně odmítají násilí proti živým tvorům a na svědomí mají pouze (byť rozsáhlé) útoky na majetek, v rétorice i praxi represivních složek jsou postaveny na úroveň maniaků vraždících civilisty po stovkách.

V době po 11. září, kdy je FBI neustále navyšován rozpočet i pravomoci, jsou důsledky jasné. Přesto trvalo ještě tři roky, než FBI poprvé ve velkém udeřila. V prosinci roku 2005 bylo v rámci operace „Backfire“ zatčeno a obviněno sedm lidí a další přibyli v několika následujících týdnech. Rozsudky za ekologické sabotáže se škodou pár tisíc dolarů dělaly většinou 5 - 7 let.

Ale to byl pouze začátek. Brzy začaly být stíhány i verbální trestné činy jako navádění k eko-sabotážím či jejich veřejné obhajování. Jedním z nejznámějších případů je kauza „SHAC7“. Jde o obvinění a stíhání sedmi členů a členek aktivistické skupiny proti testování na zvířatech za „zastrašování“ a „výhružky“. Toho se dopustili tím, že publikovali informace o jedné z největších firem provádějící pokusy na zvířatech. Opět padly neuvěřitelné tresty, včetně vysokých pokut. Dalším křiklavým případem byl proces s Jeffrey „Free“ Luersem, který byl odsouzen na dvacet dva let za zapálení tří automobilů typu SUV zaparkovaných na dvoře autosalonu. Drakonicky vysoké tresty na první pohled kontrastují s výší škody, soudci však hovoří jasně: „Eko-terorismus“ je závažná společenská hrozba a je potřeba ho potírat všemi prostředky.

Zajímavé ovšem je, že se FBI zatím nepodařilo dopadnout pachatele žádných větších sabotáží a útoků. Vyšetřované škody jsou v řádech tisíců dolarů, ačkoliv EF! a podobné skupiny způsobují škody v řádech milionů a výjimkou nejsou jednotlivé „rány“ v řádech statisíců. A nezdá se, že by jejich četnost a intenzita tváří v tvář represivnímu tažení klesala. Spíše naopak.

Vzhledem ke globální spolupráci represivních složek asi není překvapením, že se tento „trend“ pomalu začíná přelévat z USA i do Evropy. Zatím sice hlavně do Anglie, která už má svou „Operaci Backfire“ také za sebou, ale je jen otázkou času, kdy se dostane i k nám. Miroslav Mareš, politolog, který má v současné době v podstatě monopol na určování obsahu pojmu extremismus, už ve své stati „Ekoterorismus v České republice“ naznačil, že mu tento globální trend není cizí. A ačkoli podle něj sice k žádným eko-teroristickým akcím u nás dosud nedošlo, snadno by k nim dojít mohlo... Proto je třeba radikální a militantní ekologické aktivity sledovat a potírat. Kruh se uzavírá. Zelená hrozba nikdy nespí.

PH
a-kontra
texty
ročník
číslo