
palash.info
Palash computers a Palash production sindicate je anarchistickou alternativou k dnešnímu přístupu státu a korporací k informačním technologiím. Našimi principy jsou především vzájemná pomoc, rovnost a solidarita.
Co děláme?
- Zajišťujeme chod počítačů v infocafé Krtkova kolona, spravujeme jeho web, pomáháme s jeho technickým zázemím a pomáháme zde vytvořit anarchistickou knihovnu/studovnu.
- Snažíme se sestavovat ze starých nepotřebných (mnohdy vyhozených nebo nefunkčních) počítačů, ale také tiskáren či skenerů, funkční a vybavit jimi různé lidi a prostory, především uvnitř anarchistického hnutí.
- Snažíme se dělat přednášky a workshopy o GNU/Linuxu a počítačích obecně, o internetové bezpečnosti, šifrování apod.
- Vytváříme titulky k zajímavým filmům a dokumentům, vydáváme benefiční DVD, hudební CD…
- Snažíme se psát, překládat a vydávat články, brožury, knihy o počítačích a jejich bezpečnosti
- Pořizujeme videozáznamy a nebo fotky z různých akcí.
- Pomáháme vytvořit elektronickou anarchistickou knihovnu.
- Pořádáme benefiční koncerty, sbírky a snažíme se tak podporovat jiné anarchistické aktivity.
- Distribuujeme anarchistické materiály.
- Komunikujeme s lidmi z podobně zaměřených aktivit a snažíme se spolupracovat s nimi.
- …a mnoho dalších aktivit, na které jsme zapomněli…
Proč to děláme?
Ve světě informačních technologií se stále prosazují produkty velkých nadnárodních korporací v čele s firmami typu Microsoft nebo Google. Zároveň se vlády (respektive jejich tajné služby) snaží kontrolovat proudy informací. Internet tedy přestává být svobodný a začíná být kontrolován. Běžný uživatel většinou nemá přístup k informacím o tom, jak se kontrole bránit, ani o tom, že může využívat neplacený software s licencí GPL nebo licencí podobnou.
Toto se snažíme změnit. Nechceme, aby státy kontrolovaly, co kde kdo na internetu napíše a nechceme platit za používání nejen komunikačních prostředků. Nabízíme alternativu - svobodný internet a nebo komunikační síť (např. CZFree), kde budeme využívat nekomerční aplikace tvořené lidmi pro lidi a nikoli pro zisk.
Jak to děláme?
Pro začátek máme svoje krátké stanovy, které se snažíme respektovat:
- Každý z členů či členek PK a/nebo PPS má právo veta - tzn. pokud se mu/jí něco nebude líbit, nebude se to považovat za výtvor Palash.
- I přes právo veta si každý může dělat, na čem chce, bez omezení, jestli to bude propagovat na stránkách nebo jinde je na vzájemné dohodě (konsensu).
- Vyvarujeme se hodnocení podle vykonané práce - je to velmi relativní a mohli bychom snadno sklouznout k něčemu, jako že manažer odvádí víc kvalifikované práce a blablabla.
- Veškerý „majetek“ (HW) Palash je společný a může být použit podle potřeby kýmkoli z členů či členek k čemukoli. Kdokoli může cokoliv přinést a odnést - v případě, že odnese něco důležitého, pokusí se zajistit náhradu.
- Pracovní plány se tvoří skupinově a nejsou závazné, kdokoliv může dělat cokoliv, bez ohledu na to, že to má domluvené někdo jiný (v tom případě je nutno o tom toho člověka informovat), priorita jednotlivých plánů je relativní, pokud se na ní všichni výslovně nedohodnou. Určení priority ale stejně není závazné, spíš usměrňující chod Palash.
- Nikdo z Palash nemá nárok na jakoukoli odměnu. Odměnou mu/jí budiž pocit z dobře vykonané práce a samotný produkt/výtvor.
- Členové a členky Palash se podle svých možností snaží pomáhat s rozvojem počítačové gramotnosti a dostupnosti komunikace uvnitř anarchistického hnutí, ale i u veřejnosti obecně. Priorita této pomoci je jako všechny priority relativní.
a-kontra
texty