A-kontra 2/2008: dluhy.............

A-kontra 2/2008: téma - dluhyPřišly slunné dny. Ty mladší čekají prázdniny, ti starší zůstávají v háku a až na příliš krátkou dovolenou je nečeká nic. Jestli ji stráví na Slapech, anebo uvidí moře, záleží i na tom, jestli mají dluhy.

Právě ony jsou hlavním tématem letního čtení. Řekněte si nahlas jen to slovo: dluh. Zní zaobleně, dutě a čpí nouzí. Prázdnou kapsou. Někoho netrápí, ale většina se jim vyhýbá. Dluh kudlou ucho lechtá. I tak, půlka Čechů někomu dluží. Dluží a musí solit. Když nesolí, musí se dusit. Spravedlnost se spraví a trh utrží.

A-kontra k tématu připravila několik článků. V hlavním materiálu Nesvoboda na úvěr se vedle džungle úvěrových obstrukcí seznámíte s novým uchazečem o hlavní roli v nočních můrách. Ano děti, přichází Pan Exekutor, tuze vykutálená postava. Vchází nečekán a bere co si zamane. Navštívil už každého dvacátého Čecha, zamykejte na petlici.

V rozhovoru s anarchistou Davidem Graeberem se dočtete, že dluh je jakožto lidský výtvor nástrojem útlaku. Naše civilizace se zakládá na formě otroctví, tvrdí antropolog. Pavla Červeňáková přichází s článkem o disciplinační roli dluhu, Jakub Polák vám osvětlí vztah Romů k penězům a řekne, proč musí lichváři ustupovat bankám.

A-kontra 2/2008: zadní stranaNejvětší rušno v redakci ale nastalo kolem 1. máje na Císařské louce. Většina z nás si z něj odnesla dobrý pocit, ale zuřivým polemikám jsme se nevyhnuli. O míře emocí svědčí, že s článkem Blýská se na císařovy nové šaty dostáváte do rukou až třetí text, který k 1. máji vznikl. Redakcí prošel - ale spíš díky vyčerpání táborů a časové tísni.

I další „domácí“ články stojí za přečtení. Můžete si připomenout squatterské pouliční akce a připravit se na horký konec června plný akcí proti vládních reformám. Jestli skutečně půjde o nejmasovější protesty od listopadu ´89, to ještě uvidíme.

Zahraniční rubrika tentokrát vypadá, jako by se zapomněla v minulém čísle o Latinské Americe. Tři články o Mexiku vás zavedou na samosprávnou univerzitu CAPISE, zpraví o hrozící válce a poreferují o přednáškovém turné zapatisty Ernesta Ledesmy pořádaném A-kontra. Nevynechejte článek o nacionálních bolševicích, kteří už mají buňku i v Česku – o co delší, o to zajímavější.

A nakonec jsme nevynechali ani kulturu. Text o shakespearovském Projektu Bouře, vytvořeném scénografkou TOY BOX na půdě klubu Cross, vám dá alespoň přičichnout k magickému příběhu o moci, otroctví, lásce i lsti.

Ve spolupráci s dalšími skupinami jsme vydali několik druhů samolepek: jedny reagují na demagogii antikomunistů a pokouší se vytloukat klín klínem, druhé kritizují vládní reformy a konečně třetí propagují A-kontra. Baví-li vás lepení v ulicích, neváhejte a napište nám.

Příjemné listování novou A-kontra za letních bouří, tentokrát s obálkou od skupiny Guma Guar, přeje

 
redakce

A-kontra 2/08, 32 stran, červen 2008, 30,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. Box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu redakce@a-kontra.net. http://www.a-kontra.net.

a-kontra
texty
ročník
číslo