Kontrakultura má smysl: Rozhovor s Rukou serveru Czechtek.bloguje.cz

Czechtek 05Tenhle web mám mezi oblíbenými a vždycky je mezi prvními, když hledám aktuální informace. Už dávno totiž nejde jen o Czechtek. Najdete tu shrnutí toho nejzajímavějšího z mainstreamových i alternativních médií, různé pozoruhodnosti a občas i autorské články. Mezi to nejzajímavější, co Czechetek Weblog nabízí, je aktuální zpravodajství z dánské Kodaně o dění kolem vyklizeného centra alternativní kultury Ungdomshuset. A protože nás v redakci vážně zajímalo, kdo za tímhle webem stojí, požádali jsme o rozhovor redaktora Ruku.

Czechtek.bloguje sice vzniknul v květnu 2005, ale pořádně se rozjel až potom, co policie tentýž rok v srpnu rozehnala Czechtek. Zaměřovali jste se na tyto události pouze mediálně, nebo jste do nich vstupovali i jinak?

Do dění jsme vstupovali tím, že jsme zprostředkovávali informace. S policejnímstátem.cz (organizátoři protestních akcí proti policejnímu zásahu na Cztechteku 05 – pozn. aut.) jsme nijak spojeni nebyli. Byli jsme čistě nezávislým projektem, jedním z informačních míst, kde se shromažďovaly dostupné zprávy, např. o různých protestních akcích, a snažili jsme se na situaci nějak reagovat.

Váš web sleduju už delší dobu. Ze začátku jsem u vás nacházela pouze věci věnující se Czechteku. Dnes se na ty stránky dívám jako na jeden z nejlepších a nejaktuálnějších webů, které přinášejí kritické informace k mainstreamovým médiím a politice. Byl to záměr, nebo náhoda, že jste se vydali tímto směrem?

Byl to logický vývoj. Postupem času už jenom téma czechteku nestačilo, přestalo být hybnou událostí. Chtěli jsme se udržet v povědomí a mít aktuální informace, proto jsme si začali vybírat další témata, která s czechtekem více či méně souvisí. A také témata, která jsme v českém prostředí postrádali. Jsou tu sice úzce specifikovaná média, ale chybí širší médium zaměřené kriticky politicky a kulturně. A tištěné časopisy jsou zaměřeny spíše intelektuálně. Czechtek.bloguje vznikl spíš živelně, rozhodně na začátku nebyl žádný projekt, podle kterého bychom se řídili.

A dneska už máte nějaké cíle, ambice, kam se chcete dostat? Nebo to necháváte plynout?

Jedinou ambicí je udržet web při životě. Ale je možné, že jeden den si řekneme dost – nebude čas, nebude síla.

Říkal jsi, že jste svým způsobem političtí. Co to pro vás znamená?

Hodně obyčejných věcí kolem nás je politikou, už to, že nás zajímají věci kolem nás, je politika. Většina věcí, které zveřejňujeme, není vlastních, jsou to často upoutávky, které vyzobáváme z jiných médií – hlavně z časových důvodů. Nebo se u nás objevují věci, které jsou v tištěné podobě, ale nejsou dostupné elektronicky.

Freetekno bez omáčky

Exit EastUž výběrem článků a tím, jaké titulky jim dáváte, tak události komentujte a vyjadřujete se tím.

To určitě. Naším hlavním problémem je čas. Nemáme čas na to události komentovat a rozebírat. Možná že v dnešní rychlé době i stačí něco titulkem naznačit, na něco poukázat. Tím vyjádříš, co si o tom myslíš.

K Czechteku jsme psali svoje vlastní texty a některé z nich se nám podařilo protlačit a nezapadly. Soustředili jsme se na řadu nevyřešených věcí, které tak asi už i zůstanou. Upozornili jsme na to, jak to bylo s velením zásahu proti Czechteku. Přišli jsme s tím, že na místě byly trochu větší šarže, než o jakých policie mluví. Ovšem vydolovat informace z policajtů je hodně náročné, nedaří se to oficiálním médiím, natožpak nám. Ale i přesto jsme se snažili neoficiální cestou získávat informace. Ne že bychom si hráli na novináře, ale využívali jsme lehce špionážních cest. Kamarádi mají známé a kamarády. Takhle získané informace dáváme většinou jenom k nám na web. Málokdy se snažíme je posílat dál. I když na jedné z tiskových konferencích policisté zveřejnili kopie čísel občanských průkazů zadržených a dostali za to pokutu za porušování ochrany osobních údajů. A tuhle zprávu, která vyšla nejprve u nás, zveřejnila tehdy skoro všechna média. Ale není to nic cíleného, žádné tiskové zprávy neposíláme.

Podařilo se upozornit i na nějaké další věci, které neupadly v zapomnění?

Naše úloha se zvýšila v době fungování policejníhostátu.cz – ti dávali na web pouze ty hlavní a nejdůležitější věci. My jsme se to snažili sledovat trochu šířeji. A pak v době, kdy ten web přestal fungovat úplně. Zůstali jsme jediní, kdo se o události kolem Czechteku 2005 zajímá. Pořád máme v úmyslu shromažďovat videa a materiály od účastníků, aby byla přístupná a neztratila se.

Je pro vás stále freetekno scéna dominantní?

Je, vyšli jsme z ní. Je docela paradox, že většina komerčnějších odnoží techna má svoje weby. Píšou o všem, i o věcech, které za to nestojí. A freetekno scéna na tohle úplně rezignovala. Na jednu stranu je mi sympatické, že zbytečně neplká, že se nevytváří zbytečná omáčka. Na druhou stranu ale není skoro nic. Občas se objeví něco na freetekno.cz. Na to, jak je tahle scéna propíraná v oficiálních médiích, tak není žádní protireakce, ani žádné mapování toho, jak se na ni média dívají a jak sama funguje.

Angažovanost, nebo nový tramping?

Jak se díváš na freetekno kulturu obecně a v České republice?

Stále má něco v sobě i přes to, že je asi už za zenitem. Zmasověla, a to sebou samozřejmě nese řadu negativních věcí. V české tradici, a nejen v ní, má svůj význam. Základní myšlenka freetekna je svoboda ve všem jednání. Je to kontrakultura vůči stávajícímu nastavení společnosti. Určitým zlomem ve vývoji české freetekno scény je to, že Czechtek ve své stávající podobě v ČR končí. Je to asi nejlogičtější a nejrozumnější krok, který se mohl udělat. I když není jednoznačný, tak je výjimečný. Řada subkultur pokračuje v zajetých věcech, jako by se nic nedělo, i když věci už úplně nefungují. Oznámení o ukončení Czechteku zafungovalo jako jistá sebereflexe a výzva k diskuzi.

To určitě. Po loňských událostech se objevovala řada předpovědí, že nás čeká Semtex Czechtek.
To ale třeba i bude, možná se o to někdo pokusí.

Mluvil jsi o kontrakultuře, alternativních životních stylech. Myslíš si, že mají v dnešní době nějaký smysl?

Určitě, a vždycky budou mít. Většinová společnost bude asi stále akcentovat věci, se kterými menšina nesouhlasí a ani nemůže souhlasit. V tomto smyslu je to jasné. Podoby této kultury se asi budou proměňovat. I když je technokultura relativně stará věc, tak je stále přitažlivá, objevují se v ní nové modely. Je mobilní, tím pádem nezávislá. Není odkázaná na žádné kluby. Přitažlivý je i model freeparties – nejsou drahé, náklady se financují z prodeje občerstvení. Lidi nemusejí přemýšlet, jestli mají na vstup. Že když tam půjdou, nebudou moct jít ven, že jim bude někdo prohledávat batohy. Každý může přijet, a když se mu to nelíbí, tak může okamžitě vypadnout. Je však třeba říct, že v současné době je to dost módní.

Lidi, kteří jezdí se soundsystémy, určitě principy, které jsi tady zmiňoval, žijí. Ale platí to také pro běžné návštěvníky akcí? Má tahle kultura podvratný potenciál i pro ně, uvědomují si je vůbec? Mohou se principy, na kterých je tato kultura založena, dostávat dál?

Je to spíš v menšině. Je to i případ Czechteku, proč se už neuskuteční. Jedním z hlavních důvodů nebylo to, že by se musel konat legálně, ale to, že většina návštěvníků není ochotna přijmout spoluodpovědnost za organizování akce. A to se projevuje i na těch menších akcích. V tomto smyslu jsem docela skeptický – šíření principů, na kterých freetekno kultura stojí, se nedaří. Ale i přesto je to důležitý prvek.

Máš nějaké vize týkající s Czechtek.bloguje.cz nebo freeteknokultury?

Tak já si můžu prát cokoli, ale freetekno si jde svou vlastní cestou. Nikdo ho neřídíJ Mně osobně na freeteknu vadí, že se drží stranou. Distancuje se, nechce se zapojovat. To bylo vidět i po Czechteku 2005. Tahle subkultura se odmítla zapojit do veškerých protestů, jenom si jela ve svých kolejích. Na jednu stranu je to pochopitelné, na druhou stranu se za tím totálním odmítáním angažovat se skrývá lenost. U řady lidí je to o tom udělat si příjemnou víkendovou akci – v jistém slovy smyslu jde o novodobý tramping. Vadí mi, že se lidé nechtějí angažovat, i když to tak v původní podobě freetekna bylo – nejde jenom o paření, což dnes často převažuje.

 
Rozmlouvala Linda Sokačová.
 

GoogleBomby

Když jste si na jaře 2006 zkusili zadat to Googlu heslo „namyšlenej buran“, vyjel vám na první místě odkaz na Paroubek.cz, což byla oficiální stránka českého ministerského předsedy. V reakci na tuto skutečnost Paroubek dokonce žádal Google, aby to zakázal. Oslovení „pazmrd“ vygooglovalo tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana a „ministerstvo brutality“ zacílilo na ministerstvo vnitra. Šlo o kolektivní záškodnickou akci s velkým dopadem a minimálními náklady.


 
 
 
 a-kontra
texty
ročník
číslo