Vyšla nová A-kontra! O Latinské Americe, antifašismu a všem nezbytném

Nové číslo A-kontra je na světě! Ačkoli to obálka zrovna neprozrazuje, jeho hlavním tématem je Latinská Amerika. To znamamená ta část světa, do které se většina z nás sice nikdy nepodívá, ale to jí neubírá na zajímavosti a významu. Oblast sahající od přísně střežené mexicko-americké hranice až po zmrzlou argentinskou Patagonii vytváří území, na kterém si stále ještě nemůžete být jisti, že vládne ten samý  jako předchozího dne. Téma se nám samozřejmě nepodařilo vyčerpat a ani jsme se o to nesnažili. Pokusili jsme se ale přinést několik pespektiv kontinentu, o jehož "levicovění" se čím dál častěji hovoří.

A-kontra tentokrát nedává zprávy z druhé ruky. Naši redaktoři sebrali loni v létě odvahu a vydali se do Mexika. Zkušeně se vyhnuli plážovým komplexům a zamířili přímo do Chiapasu, kde se konalo Encuentro - Setkání zapatistů se světem. Připravili odsud reportáž s názvem "Kukly, šneci, autonomie". Sympatické je, že si ani přes léta obcování se zapatismem nenechali nasadit brýle mámení. Reportáž tak není psána "na kolenou", ale všímá si jak negativních stránek revolučního turismu, tak i míst, kde proklamované ideály a žitá praxe zapatistů kráčejí po oddělených stezkách.

Na rozhovor se subcomandante Marcosem nedošlo, ačkoli byl domluvený a naplánovaný. Nevadí, snad příště. Chiapasem se zabývá také článek o emancipaci žen. Se zmíněnou reportáží sdílí kritický pohled. Ukazuje, že zapatistky sice mohou vstupovat do rolí tradičně obsazovaných muži, ale práce vyhrazené ženám se tím nezbaví.

Přestože si Marcos čas na rozhovor nenašel, v nově A-kontře o něm pár slov najdete, a to z dost netradičního úhlu. V glose o jeho knize erotických příběhů čteme o "ženě na zádech se zvrácenou hlavou, někdy až v bezbranné poloze podřizující se aktivnímu objímajícímu muži". Co všechno se ještě odehrává pod kuklou zapatistické ikony?..:)

Jelikož se Latinskou Amerikou zabývají i další dva články - o levicové vlně a o domorodých indiánech - mohlo by se zdát, že z povodí Amazonky tentokrát nevybředneme. To by byl omyl. A-kontra věnuje v novém čísle velký prostor antifašismu. Vrací se ke Křišťálové noci, píše o tragické smrti příbramského antifašisty Jana Kučery, v článku Neonacismus-light popisuje kolaboraci Filipa Vávry a Organizace hospodářských zvířat a v textu o Danielu Landovi ukazuje, jak skloubit fašismus s úspěchem v šoubyznysu.

Přítomné jsou také aktuální komentáře k reformě veřejných financí, restitucím církevního majetku i ke zhoršování kvality ovzduší.

Potřeba je zmínit smršť rozhovorů. V nové A-kontře najdete dohromady tři. Vydavatel zinu Trhavina Iny nám vysvětlil, co spojuje vydávání zinů a přímou akci. Rumunská aktivistka nám zase přiblížila situaci menšin v zemi, kde stát během summitu NATO tvrdě potlačoval jakýkoli náznak protestu. V rozhovoru s Rudolfem Sedláčkem, jenž měl na Czechteku hodit po policistovi kámen, se nakonec dozvíte, jaké to je, strávit dva roky běháním po soudech.

Je to pestré, je toho hodně a je to tady pro vás.

A-kontra 1/08, 32 stran, duben 2008, 30,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. Box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu redakce@a-kontra.net. http://www.a-kontra.net.

a-kontra
texty