Neonacisté v Moskvě ubodali člověka cestou na antifa-koncert

Ruští neonacisté zavraždili dalšího člověka. V patnácti zaútočili v moskevském metru na skupinu lidí, která jela na antifašistický koncert. Po napadení zústal na místě ležet mladík s mnohačetnými bodnými ranami. Zraněním podlehl. Internetová diskusní fóra potvrzují, že neonacisté měli přepad podrobně naplánovaný.

K útoku došlo v neděli před sedmou hodinou večer poblíž stanice metra Kitaj gorod - tedy přímo v centru Moskvy. Přibližně patnáct neonacistů ozbrojených noži napadlo sedmičlennou skupinu lidí, kteří jeli na punkový koncert do klubu Art Garbage.

Výsledkem útoku je smrt 21letého Alexeje Krylova z města Noginsk, které leží poblíž Moskvy. Při napadení utrpěl mnohačetná bodná zranění, kterým na místě podlehl. Svědci útoku už podali výpověď orgánům činným v trestním řízení.

Stojí za zmínku, že útok byl předem dobře naplánovaný. 14. března bylo na internetovém fóru fanoušků fotbalového Spartaku Moskva otevřeno téma, ve kterém se diskutovalo o útoku na koncert. Toto téma je už nyní smazané, ale jeho text zůstal v cache internetových vyhledavačů.

Toto jsou některé z výroků moderátora (nickname Perovskiy), který dává instrukce návštevníkům fóra:
1. jeden nebo několik lidí prozkoumá do neděle okolí klubu
2. oblékněte se co nejméně nápadně, jako normální obyvatelstvo
3. nepřibližujte se moc blízko ke klubu

A dále "co nejméně v tomto auditoriu pište, využijte tuto informaci podle účelu. V neděli bude toto auditorium smazáno"

V souvislosti s koncertem došlo k několika dalším menším konfliktům s neonacisty. Do klubu také někdo nastříkal pepřový sprej. Koncert se nakonec neuskutečnil.

Bohužel se nejedná o první napadení tohoto druhu. V dubnu 2006 byl také před punkovým koncertem před jedním z moskevských klubů zavražděn neonacisty devatenáctiletý Alexandr Rjuchin. V souvislosti s jeho smrtí byli obviněni tři neonacisté, které soud poslal na šest let do vězení.

O rok dřív byl v Petrohradě zavražděn Timur Kačarava, o kterém informovala i A-kontra. K politicky a rasově motivovaných vraždám ale dochází v Rusku mnohem častěji.


Zdroj: indymedia.ru

================================================

Mí drazí, minulý týden jsem nabízel CD "Hudba proti fašismu", které vyšlo jako součást ruského časopisu Antifašistický motiv. Díky všem, kteří si ho už objednali. Další kusy jsou ale ještě na skladě. Chcete-li podpořit antifašisty v Rusku, objednejte si kompilaci ruských, běloruských a ukrajinských HC/punk kapel na mejlu korollary@gmail.com. CD stojí stovku + nějaké to poštovné&balné. Výtěžek půjde rovnou do Ruska. Díky!
a-kontra
texty