ročník 2005

Atom: cesta k záchraně, nebo záhubě? - 4/2005

V tomto čísle se redakce A-kontra (4/05) rozhodla připomenout letošní šedesáté výročí svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki, proto se zaměřuje na kontroverzní téma: atom. Přečtete si několik příspěvků o atomu pro válku i pro mír. Vedle článku, který se zamýšlí nad motivy a dopady svržení atomové bomby na Japonsko na konci druhé světové války, si přečtete něco o kontroverzích spojených s tzv. mírovým využíváním atomu – atomových elektrárnách. Následuje článek o hnutí proti jaderným zbraním.
a-kontra
ročník
číslo

Zaženou sjezdovky duchy starodávných předků?: recenze dokumentárního filmu "The Snowball Effect"

Ve Spojených státech amerických, zemi svobody jen pro některé, dochází neustále ke sporům o využití určitých oblastí. Jedni by z nich rádi vyždímali další dolary, druzí se dovolávají tradičních hodnot a nároků na území, které obývali dávno před tím, než Kolumbus údajně objevil Ameriku.
a-kontra
ročník
číslo

RAC - Rock proti komunismu nebo neonacistická hra na schovávanou?

V poslední době se množí snahy neonacistů prezentovat se na veřejnosti způsobem přijatelnějším než je uctívání Hitlera a rasová nesnášenlivost. Někteří z nich se proto uchylují k zakrývání své skutečné ideologie a prohlašují se pouze za „patrioty a antikomunisty“ a hovoří o RAC (Rock against Communism – Rock proti komunismu).
a-kontra
ročník
číslo

Propagandhi – Potemkin City Limits

Kanadská punkrocková kapela Propagandhi patří k velkým jménům žánru. I přes relativní známost, věhlas a statisíce prodaných desek je jednou z mála, která ještě bere punkrock vážně jako zbraň a hrozbu a nikoliv pouze jako zábavu a soundtrack k lelkování na pláži. I po dvaceti letech aktivního působení má pevnou politickou koncepci, ze které neuhnula ani o píď, a odhodlání překračovat hranice. Nedávno vydala novou desku nazvanou Potemkin City Limits.
a-kontra
ročník
číslo

Neonacistická procházka po Kladně

Tak už se ani Kladno nevyhnulo pochodujícím nacistickým pohrobkům, kteří zde přišli šířit svoji demagogii a nenávist ke všemu jinému, než je národní socialismus. Dne 28. září 2005 zde proběhla vůbec první neonacistická demonstrace. Svolaná byla místní pobočkou Vlastenecké fronty a Autonomními nacionalisty Kladno. Je to zajímavá kombinace, protože Vlastenecká Fronta se oficiálně od neonacismu distancuje, zatímco Autonomní nacionalisté jsou nástupnickou organizací neonacistického Národního odporu.
a-kontra
ročník
číslo

Kontroverzní atomy pro mír

Napíši to hned na začátku: jsem proti vojenskému i mírovému využívání energie atomu a nebudu tento článek vydávat za objektivní. Je totiž neobjektivní stejně jako jiné příspěvky k tomuto tématu. Přesto jsem se snažila pokrýt různé aspekty výroby jaderné energie a čerpala jak ze zpravodajství, tak z materiálů zastánců i odpůrců.
a-kontra
ročník
číslo