recenze

Persepolis: Marjane Satrapi

Obálka knihy PersepolisNa začátku roku se na pultech knihkupectví objevil údajně první íránský komiks. Nečekejte však žádnou akční sci-fi plnou zmutovaných příšer. Jde čistě o autobiografický kreslený román, který velmi střízlivě vykresluje autorčino dětství a s ním spojené prožitky a touhy. Komiks napsala a zároveň i nakreslila Marjane Satrapi, jež se narodila v roce 1969 v íránském městě Rašt. Ve čtrnácti letech odjela studovat do Evropy, nejprve do Vídně a později do Paříže. 

linda Po, 12/31/2007 - 00:14
a-kontra
texty
ročník
číslo
Nenech se zas oblbnout: Kapitoly o americkém hardcoru a punku
Nenech se zas oblbnout - Alex ŠvamberkU nakladatelství Maťa nedávno vyšla kniha, kterou poskládal hudební publicista Alex Švamberk z rozhovorů, jež mu od počátku devadesátých let poskytli známí představitelé punkové a hardcorové scény ze Spojených států a Kanady. Prvopočátky všeho představují Ivan Král a Iggy Pop, následovaní legendami Ramones, Misfits a Queers.
linda So, 10/27/2007 - 00:21
a-kontra
texty
ročník
číslo
Richard Morgan – Brutální byznys
Brutální bysnys - obal knihyPočátkem tohoto roku vyšel román britského autora Richarda Morgana, který nás přenese do nedaleké budoucnosti roku 2049. Děj se odehrává především v Londýně, kde jsou od sebe pečlivě odděleni ti, co mají, a ti, co ne. „Kultura“ násilí je přítomna na obou stranách. Ve „střežených zónách“ v podobě gangů a ve světě vyšších vrstev jako nelítostný boj o posty.
linda Po, 08/20/2007 - 02:13
a-kontra
texty
ročník
číslo
Kupředu levá, kupředu pravá
Když jsem na loňské festivalové přehlídce v Jihlavě poprvé viděl Kupředu levá, kupředu pravá absolventky katedry dokumentární tvorby FAMU Lindy Jablonské, výtečně jsem se bavil. A se mnou celý, až po střechu diváky napráskaný sál kina. Groteskní střih a ironická režijní ruka Jablonské si vysloužily i cenu diváků a autoři tak mohli odjet s pocitem zadostiučinění. Atmosféra projekce (mimochodem - jeden z důvodů, proč chodit do kina a ne sledovat filmy jenom v televizi či na počítači) však udělala své snad mnohem víc, než by si Jablonské dokument zasloužil.
linda St, 07/11/2007 - 00:14
a-kontra
texty
ročník
číslo
Trhavina #1: Hardcore nad třicet
Na jaře se objevila nová hardcorová revue Trhavina, která nezůstává nic dlužna sloganu „hardcore je víc než hudba“. Kromě jiného tu najdete řadu příspěvků věnujících se politickým a sociálním tématům. Hlavním tématem je hardcore po třicítce. Zabývají se jím minirozhovory se zahraničními („ukradené“ z amerického Maximum Rock´n´Roll) a českými představiteli hardcorové scény, kteří už tento magický věk překročili.
linda Ne, 12/03/2006 - 19:31
a-kontra
texty
ročník
číslo
Bloody Mary 11: Móda
Jedenácté číslo feministického zinu Bloody Mary se věnuje módě. Články se zaměřují na komercionalizaci subkulturních životních stylů, mezi které patří například punk. Část článků se zabývá tématem, se kterým jste se mohli setkat v A-kontra 3/05 věnované subkulturám.
linda Út, 08/29/2006 - 23:22
a-kontra
ročník
číslo
Časopis Akce č. 12
V únoru vyšlo další číslo jediného antifašistického časopisu v ČR vydávaného AFA-FAS s názvem AKCE! Tématicky je tentokrát zaměřeno na Slovensko.
linda Út, 08/29/2006 - 23:21
a-kontra
ročník
číslo
Příhodná chvíle, 1855
Pokud uvidíte tuhle knihu od Patrika Ouředníka, určitě si ji kupte. Není drahá a přečte ji rychle. A zjistíte v ní, jak anarchismus vidí jeden velmi zajímavý současný spisovatel. Kniha Příhodná chvíle, 1855 vypráví fiktivní příběh o osadě Fraternitas, kterou se rozhodli vybudovat evropští anarchisté v Brazílii.
linda Út, 08/29/2006 - 23:18
a-kontra
ročník
číslo
V jako Vendeta aneb Anarchistický Batman: film versus komix
Do kin nedávno uvedený snímek V jako Vendeta na sebe strhl pozornost nejen velkou reklamou, ale i „skandálem“, ve kterém se nezřídka objevovala slova jako „anarchie“ a kupodivu neznamenala chaos a násilí. Alan Moore, autor komixu, podle kterého byl film natočen, se totiž od ještě nedokončeného filmu distancoval, odmítl uvedení svého jména v titulcích a tím i honorář, který by mu příslušel jako autorovi námětu. A žádný filmový recenzent nemohl tento klep ve své recenzi vynechat, protože podobné zákulisní informace jsou vždy jejím kořením.
linda Út, 08/29/2006 - 23:13
a-kontra
ročník
číslo