ze světa

Partyzáni s motykou

Partyzáni s motykouVětšina lidí žije a pracuje v prostředí, které patří někomu jinému a na jehož podobu má minimální či vůbec žádný vliv. Naše životy jsou podobně jako získávání a distribuce potravin řízeny lidmi na často vzdálených místech, jejichž hlavní motivací je zisk. Někteří lidé na tuto situaci reagují zahradničením načerno.

a-kontra
texty
ročník
číslo

Štrasburk 2009: oheň v ulicích a policejní represe

NATO v prvním dubnovém týdnu oslavilo šedesáté výročí svého vzniku velkým summitem, který se konal ve francouzském Štrasburku a německém Baden-Badenu. Kravaty, kostýmky, trvalá, nastřelené vlasy, oslavné projevy, gratulace státníků a zasloužilých generálů jsou pouze jednou stranu akce. K hranicím Francie a Německa totiž přijely vyjádřit svůj nesouhlas s NATO tisíce lidí. Protesty doprovázely těžké represe ze strany německé a francouzské policie.

a-kontra
texty

Terorismus nebo tragikomedie? (G. Agamben)

Terorismus nebo tragikomedie? (G. Agamben)Francouzský deník Libération uveřejnil reakci italského filosofa a esejisty Giorgio Agambena na zatčení devíti aktivistů na farmě v Tarnacu. Podle Agambena se Evropa přibližuje fašistické Itálii. S novými zákony v jedné ruce označuje širokou paletu politických aktivit jako teroristické, a to i tehdy, když jí chybí v druhé ruce důkazy.

a-kontra
texty

Francie uplatnila na aktivisty z Tarnacu antiteroristický zákon

Jde proti někomu uplatnit antiteroristický zákon bez solidních důkazů, pouze na základě toho, že se jedná o politického aktivistu? Ve Francii určitě. Policie tam zatkla devět aktivistů za sabotáž na železnici, když na jejich statku našla jízdní řád a žebřík. Kulisy: sto padesát těžkooděnců a helikoptéra v akci.

a-kontra
texty

Fantóm svobody přichází vždy s nožem mezi zuby

Probíhá chladnokrevný útok na kulminující sociální útlak. Všechny ty kameny, vytrhávané z dlažby a házené na policejní štíty nebo na fasády chrámů komerce, všechny ty lahve letící noční oblohou, všechny barikády vztyčené v ulicích, aby oddělily naše oblasti od těch jejich, všechny ty popelnice plné konzumentského odpadu, které se díky ohni revolty staly z Ničeho Něčím, všechny ty pěsti zaťaté pod měsícem jsou pažemi, které tvoří tkáň a skutečnou moc nejen odporu, ale také svobody.

a-kontra
texty

Promítání a diskuse se squatery z Ungdomshuset

Už 8. ledna můžete přijít do klubu V Jelení na promítání filmu "69". Mapuje poslední měsíce života kodaňského squatu Ungdomshuset. Na projekci budou vedle tvůrců filmu i aktivisté dánského squatu. Vedle diskuse bude následovat i veganský raut. 8. ledna od 20.30.

Na krátké turné vyrazili tvůrci velice zajímavého filmu "69", který mapuje posledních 6 měsíců kodaňského domu Ungdomshuset.

a-kontra
texty

V Itálii padly směšné rozsudky za Janov 2001

Soud v italském Římě udělil tresty policistům za zásah během protestů proti zasedání G8 v Janově. Ve čtvrtek byl odsouzeno třináct policistů, ovšem samí "pěšáci". Vyšší šarže odešly od soudu bez trestu.

Státní zástupce Enrico Zucca dostal před soud 29 policistů. Zodpovídali se z nočního útoku na janovskou školu Scuola Diaz, ke kterému došlu v červnu před sedmi lety během zasedání G8.

a-kontra
texty

Report: Antirasistická demonstrace v Bukurešti

Report: Antirasistická demonstrace v Bukurešti„V noci z 9. na 10. listopadu 1938 propukly na území nacistického Německa a dalších jím okupovaných územích násilnosti namířené proti židovskému obyvatelstvu. Tyto násilnosti byly nastrojeny tak, aby se zdály spontánně vyvolané všeobecným pobouřením nad vraždou německého důstojníka v Paříži, spáchanou židovským mladíkem mstícím se za deportaci svých rodičů.“

a-kontra
texty