číslo 2/2008

Od úžerníků k nadnárodním firmám: Čeští Romové v dlužní pasti

Při posuzování vztahu Romů k penězům je třeba mít na paměti jejich postavení a jeho historické příčiny. Po staletí přetrvává pozice Romů jako věčných štvanců, kterým bylo bráněno usazovat se, vlastnit půdu a provozovat řemesla, a kdykoli se mohli stát terčem beztrestné násilné zvůle. To způsobilo, že jako strategie přežití se osvědčila spíše vzájemná soudržnost a mobilita než dlouhodobé plánování, postavené na usilovné práci a hromadění majetku.

a-kontra
texty
ročník
číslo

Crass: pacifističtí punkáči v organické zahradě

Crass: pacifističtí punkáči v organické zahraděPunková kapela Crass, která byla přes svou ohromou popularitu téměř vymazána z historie tohoto hudebního žánru (zřejmě proto, že se jako jedna z mála nenechala a nenechává znásilnit hudebním byznysem), byla velice zajímavým fenoménem i z hlediska anarchistického hnutí. Známý bonmot říká, že Crass toho pro anarchismus udělali více než Kropotkin...

texty
ročník
číslo

Barbare, mazej za hradby

Nulová toleranceStačí trocha šelestu v podhradí aby ti s „rozhodovací pravomocí" začali mluvit o utahování šroubů. Staronovým hitem je teď shromažďovací zákon. Po sérii neonacistických pochodů se připravuje jeho novelizace, rozuměj zpřísnění. Není třeba být nácek, aby se měl člověk na pozoru. Nálepka veřejného nepřítele je volně přenositelná a apatik dneška může být zítřejší obětí.

a-kontra
texty
ročník
číslo

Blýskání na císařovy nové šaty: Antifa se pokusila o „jiný“ 1. máj. Na Císařské louce.

antifaPsát o 1. máji je jak za trest. Buď je sklon splácat oslavný hymnus, anebo zatrpklou truchlohru. Ani jedno není na místě. Užitečné vodítko mi poskytl jeden z redaktorů A-kontra. Na otázku, zda je pro něj 1. máj spíš radost nebo povinnost, odpověděl: Příležitost. Nechme tedy stranou krajní hodnocení a zeptejme se jinak. Byla příležitost využita?
a-kontra
texty
ročník
číslo

Jak s námi zacvičila policie i média: AntiNATO protesty v Bukurešti z pera českého účastníka

Bukurešť hostila začátkem dubna největší a nejnákladnější summit v historii NATO. Bezdomovci byli vyhnáni z kanálů, potulní psi (kterých je v Rumunsku opravdu spousta) byli odchytáváni a ve městě operovalo 27 000! policistů, vojáků a odstřelovačů. Náklady na pořádání tohoto setkání „důležitých lidí" se pohybovaly v milionech dolarů.
a-kontra
texty
ročník
číslo

A-kontra 2/2008: dluhy.............

A-kontra 2/2008: téma - dluhyPřišly slunné dny. Ty mladší čekají prázdniny, ti starší zůstávají v háku a až na příliš krátkou dovolenou je nečeká nic. Jestli ji stráví na Slapech, anebo uvidí moře, záleží i na tom, jestli mají dluhy. Právě ony jsou hlavním tématem letního čtení. Řekněte si nahlas jen to slovo: dluh. Zní zaobleně, dutě a čpí nouzí. Prázdnou kapsou. Někoho netrápí, ale většina se jim vyhýbá. Dluh kudlou ucho lechtá. I tak, půlka Čechů někomu dluží. Dluží a musí solit. Když nesolí, musí se dusit. Spravedlnost se spraví a trh utrží.

a-kontra
texty
ročník
číslo

Všechny vlajky jsou si podobné. Nacionální bolševici jsou už i v Česku

Když jsem se doslechla o vzniku internetových stránek s prapodivnou adresou www.narodni-bolsevik.org a české politické skupiny hlásící se k ideologii se stejným názvem, nemohla jsem se zbavit pocitu jakéhosi déjà vu. Stačilo se ovšem na zmíněné stránky prokliknout, abych se uklidnila. Ne, svět se nezbláznil. To jen v Levných knihách zase prodávají Limonova.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Horký konec června? Ochutnej novou A-kontru

Červen bude v Česku ještě pěkně horký. Proti vládním reformám se bouří zdravotníci, akademici a přidaly se i odbory. Na konec měsíce se chystá generální stávka, největší protest od listopadu 1989. O způsobu letošního léta si přečtěte v článku, který zároveň představuje ochutnávku z nového čísla A-kontra. Očekávejte už brzy!
a-kontra
texty
ročník
číslo