rozhovory

KÁMEN, FLAŠKA, SOUD: Czechtek 2005 po třech letech

Rudolf SedláčekPřed třemi roky bylo léto poněkud horké. Tedy nemám vůbec na mysli rekordní teploty v pražském Klementinu, ale zásah proti tradičnímu letnímu teknivalu CzechTek. Jednou z postižených stran byli i ti, které policie obvinila, převážně z napadení veřejného činitele. S odstupem se postup policie a státních zástupců ukázal jako ryze účelový. Takový je i příběh Rudofla Sedláčka. Byl zadržen a obviněn po skončeném zásahu. Aktuálním zveřejněním rozhovoru si chceme připomenout nejen rozehnání Czechteku, ale bohužel i tragickou smrt Rudlofa Sedláčka, který zahynul na začátku letošních prázdnin.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Nejextrémnější myslitel na světě?

John ZerzanJohn Zerzan bývá označován různě; jedno z označení jsme si vybrali i do titulku článku. Sám o sobě mluví jako o anarchistovi – ale mnozí anarchisté o jeho názorech nechtějí ani slyšet. Jeho postoje vycházejí z hledání cest, které by vedly k překonání ekologické krize – ale většina ekologů a ekologických aktivistů jej bere přinejmenším s rezervou. Jedno je ale jisté. John Zerzan je rozhodně myslitel radikální.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Říkejme si klidně puntíčkovaní chrobáci: S Johnem Zerzanem o zničení dějin, konci civilizace a nespokojenosti policajtů

John ZerzanJohn Zerzan patří mezi výrazné postavy hnutí zelených anarchistů. Hlásí se k primitivismu, odmítá tudíž dějiny a civilizaci jako projevy vykořisťování a odcizení. Napsal několik knih, které se staly klasikou anarchistického enviromentalismu. Zároveň je velkým sympatizantem černých bloků, tedy uskupení anarchistických militantů na protestech proti kapitalistické globalizaci. Jeho názory vyvolávají značnou odezvu; kladnou i zápornou.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Kontrakultura má smysl: Rozhovor s Rukou serveru Czechtek.bloguje.cz

Czechtek 05Tenhle web mám mezi oblíbenými a vždycky je mezi prvními, když hledám aktuální informace. Už dávno totiž nejde jen o Czechtek. Najdete tu shrnutí toho nejzajímavějšího z mainstreamových i alternativních médií, různé pozoruhodnosti a občas i autorské články. A protože nás v redakci vážně zajímalo, kdo za tímhle webem stojí, požádali jsme o rozhovor redaktora Ruku.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Infikovat oběh města

Se jménem Vladimír518 se musel setkat každý, kdo aspoň letmo zavadil o městkou hiphopovou a graffiti kulturu. Ve třinácti se začal se sprejem v ruce seznamovat se zdmi Prahy a rapovat s PSH. Před měsícem pokřtil obrazovou knihu 2666 Praha Odyssey, která městu nedává vydechnout a graffiti vidí na každém rohu. Založil label BiggBoss se sloganem „každý člověk je synem svého díla“ a připravuje publikaci o metru. O městě přemýšlí jako o organismu a jde mu hlavně o to, aby se věci hnuly dopředu.
a-kontra
texty
ročník
číslo
Rusko míří ke kapitalismu: rozhovor se skupinou Distress
Pocházejí z Petrohradu, hrají hardcore a jmenují se Distress. V Česku vstoupili do povědomí především kvůli smrti jejich baskytaristy Timura Kačaravy, kterého loni zavraždili neonacisté. V létě si zahráli také v Praze. Jejich koncert jsem nevyužila pouze k tomu, abych se seznámila s jejich muzikou, ale i k rozhovoru, který si právě teď můžete přečíst.
linda Út, 01/16/2007 - 12:07
a-kontra
texty
ročník
číslo

Jiná kampaň jako inspirativní zkušenost: S českou účastnicí o zapatismu a vodě jako lidském právu

Od začátku tohoto roku probíhá v Mexiku zapatistická Jiná kampaň. Na její průběh, problémy, cíle, ale i na aktuální situaci zapatistického hnutí či sociální problémy Mexika jsme se zeptali Evy Malířové, stoupenkyně Jiné kampaně a zapatistické Šesté deklarace, která se před nedávnem vrátila z Latinské Ameriky.
a-kontra
texty
ročník
číslo

„Jsme čtyři lidé, co se snaží mít na svět ten nejlepší dopad“: rozhovor s kapelou Anti-flag

Anti-flag jsou jednou z největších a nejznámějších aktivistických kapel na nezávislé scéně. To platilo minimálně donedávna, protože s posledním albem tato kapela přešla na velké korporativní vydavatelství (tzv. major label). Jejich melodický, zpěvný punkrock působí nakažlivě už přes deset let, stejně tak jako jejich chvílemi úderné, chvílemi k zamyšlení nutící texty.
a-kontra
texty
ročník
číslo

Underground´s not dead - Vzestup a pád autonomního hnutí: z rozhovoru s Jakubem Polákem

Podle pár lidí, u nichž převládla fascinace mocí nad původním odporem k ní, jako je František Stárek alias Čuňas, dříve editor undergroundového VOKNA, dnes major či snad už dokonce plukovník tajné služby BIS, nelze soudit celý underground. Vždycky to byl spíše jen soubor různých individualit, které do houfu hnal především vnější tlak totalitního režim, než nějaké společnou ideologií spjaté společenství.
a-kontra
ročník
číslo

Co mě přivedlo k anarchismu: z rozhovoru s Jakubem Polákem

Osmašedesátý je z anarchistického pohledu zajímavý především jako spontánní pohyb ve společnosti. Dynamika událostí se tehdejšímu „vedení“ vymkla z rukou a určující se stala iniciativa zdola. Přitom naprostá většina lidí zůstávala takříkajíc „na platformě socialismu“. To, co požadovali, bylo více svobody a skutečné demokracie – možnosti spravovat své věci sami. „Kéž vláda věcí tvých se k tobě navrátí, ó lide, navrátí“, klasický verš ožil jako motto onoho procesu zvaného obrodný.
a-kontra
ročník
číslo