Umíme žít s opravdovou svobodou?: nová A-kontra (11/2009)

Umíme žít s opravdovou svobodou?
V polovině listopadu nás čeká velkolepý spektákl. Politici, herci, studenti tehdejší i současní – ti všichni budou připomínat onu slavnou sametovou revoluci před dvaceti lety a navozovat počáteční mýtus dnešní doby. 

Nekup to / Fátima Weinerová
Nakupuj! – řvou každodenně desítky tisíc reklam ze všech stran. Takto útočí na naše životy velké korporace i malé firmy, manažeři všech mírně přebytečných služeb, ale také ti, kteří zpřístupňují zdravotnictví nebo kulturu.

Klid ve sněmovně, ruch v ulicích / Jonáš Triangl
Jak Nizozemí přichází o squatting
Když se řekne Mexiko, člověk znalý alterglobalizačního hnutí si vybaví indiánské povstalce – zapatisty. Když se řekne Španělsko, člověk znalý radikální historie si představí boje anarchistů ve třicátých letech. Když se
řekne Holandsko, člověk znalý alternativ v bytové politice si představí squatting. 

Umíme žít s opravdovou svobodou?: nová A-kontra (11/2009)Vídeň: Deset dní squatované svobody / Roman Kocek
Skupina přibližně pětadvaceti lidí se v podvečer 2. října za zvuků rozbíjeného skla dostává do bývalé školy na adrese Triester Strasse 114, Vídeň. Rychle si zvolí „uhájitelný“ prostor a většina energie se zaměřuje na stavení barikád. Vyjednavač z městského magistrátu a státní policie dá najevo, že policie chce mít volný víkend a vídeňský Akční Týden Hausprojekt tak dostává zelenou. 

Kodaň 2009: zelená nikoli Klausova planeta / Jonáš Triangl
Jednou jsem zaslechl Klausovy spojence z ODS jak zesměšňují globální oteplování slovy: „Já ti nevím, co těm ekoteroristům pořád vadí. Kdyby se pořádně a globálně oteplilo, Česká republika již nadále nebude státem bez přístupu k moři. Z jihu Jadran, ze severu Balt. To by byla pecka!“ Na každé srandě je část pravdy. 

Věda a vysoké školy – byznys jako každý jiný? / Ondřej Slačálek
Rozhovor s socioložkou Terezou Stöckelovou
Vysoké školy a akademie věd v posledních letech stále častěji slýchají, že by se měly zreformovat. V překladu do češtiny to znamená přinášet za méně peněz a s menší nezávislostí výsledky, které budou mít více společného s „praktickou uplatnitelností“ pro soukromé firmy než s „vědou“. 

Rakouská vlna inspirativního odporu / Michaela Pixová
„Vzdělání není na prodej!“, „Paláce pro všechny!“, „Odpor k škrtům ve vzdělání je součástí boje s kapitalismem!“, „Luxus pro všechny namísto profitu několika!“. Ale také výsměšné „Bohatí rodiče pro každého“. Ve jménu těchto a dalších hesel se na rakouských univerzitách odehrála obrovská protestní vlna, která nejspíš jen tak neskončí.

Migrantská práce v kapitalismu počesku: Lidský zdroj na jedno použití? / Ondřej Slačálek a Michaela Pixová
Začátkem října zahynuli v troskách domu v Soukenické ulici na Starém městě pražském čtyři migrantští dělníci. Ani tato tragédie nepřiměla českou společnost ptát se, jak se dbá o bezpečnost práce migrantů, jak moc jsou přetěžováni a vykořisťováni, kolik z nich končí v područí mafií. 

Svobodu pro Chemu / Jonáš Triangl
Na konci září vtrhla do mexické vesnice Dvacátý osmý červen (28/6) federální policie. Převlečena za elektrikáře, hledal předáky radikální rolnické organizace OCEZ (Rolnická organizace Emiliano Zapata), která se již několik desetiletí úspěšně snaží vzdorovat úplatkům a neustupovat v přímém boji o půdu pro chudé indiánské rolníky.

Odvrácená strana měsíce / Jeroným Lapka
Nikdo nechce Miladu. Po zprávě na Milada.org o chátrání vyklizeného squatu se správce (UIV) přiznal, že o ni žádná instituce nemá zájem a že ji nebude opravovat. V létě ředitelka Zieleniecová tvrdila, že střechu opraví a objekt zabezpečí. *Všichni naopak chtějí Úřad vlády. Premiér Fischer, údajně vyděšen hejnem Greenpeace na střeše, opevňuje Strakovku.

Aktualizovaný seznam distribučních místa naleznete zde.

Příloha Velikost
A_kontra_umime_zit_s_opravdovou_demokracii.pdf748.32 KB 748.32 KB
a-kontra
texty
ročník