Nepřizpůsobiví spojte se!

Nepřizpůsobiví spojte se!Jsou to dva roky, co v Praze proběhl „Týden nepřizpůsobivosti“. Squateři čerstvě vyhnaní z Milady se pokusili obsadit další squat – demonstrativně, ochotní nechat se na několik dní zavřít a tahat po soudech (ty mimochodem před nedávnem skončily vítězstvím). Technaři uspořádali další Do It Yourself karneval. Kritičtí intelektuálové diskutovali tentokrát ne v kavárně nebo v seminární místnosti, ale před budovou MF Dnes, kde rozebírali mediální manipulace.

Všem jim byla společná jedna věc: nálepku používanou novináři jako rasistickou šifru pro Romy přijali za svou. Ano, ani my se nechceme přizpůsobovat spoustě vašim norem. Chceme být pro vás úchylní, divní, extrémní, nepřizpůsobiví. Protože pro to, co označujete jako „nepřizpůsobivost“, existuje i jedno starší a poněkud patetické jméno: svoboda. 

Dnes se proti nepřizpůsobivým demonstruje – dávalo logiku, že Romy v ubytovnách přijeli z Prahy podpořit ti, kdo se před dvěma lety potkali na některé z těchto akcích. Nepřizpůsobiví jedou za nepřizpůsobivými, říkali si mezi sebou někteří. A zdá se, že určité spříznění pochopili i místní Romové. Ti jsou tady doma, říkali policajtům, když přišli aktivisty z ubytovny vyhodit. Dobrá ukázka toho, že věci, které dávají smysl, lze dělat a mosty přes zdánlivé propasti lze stavět i v domněle beznadějné situaci, kdy je na jedné straně frustrace z problémů soužití okořeněná pořádnou dávkou rasismu, na straně druhé bída a vyloučení doplněné kriminalitou nejrůznějších mafií.

Rasismus a nacionalismus rostou v celé Evropě – zatímco ve většině zemí jdou nahoru akcie krajní pravice, u nás tuto poptávku zatím uspokojuje politický mainstream, v čele s prezidentem následovaném zkrachovalou TV moderátorkou. Celý tento nárůst nenávisti ale můžeme pochopit i jako pouhou pěnu z podstatnější vlny – vlny krize systému. Rozhněvaní svrhli několik režimů v arabském světě, bojují v ulicích Řecka, obsazují náměstí ve Španělsku a snaží se blokovat Wall Street. Stále více lidí si uvědomuje, že za jejich problémy nemohou lidé jiné barvy pleti, staří, mladí, nemocní, komunisti, muslimové, ale nespravedlivé uspořádání společnosti. Stále více lidí se rozhodlo, že přestávají věřit hodnotě peněz, ideologii volného trhu a nezištné dobrotě politiků. Tito lidé se stávají skutečnou krizí systému. Tato krize nespočívá ve vzduchoprázdnu – jsem jí já, seš jí ty, je jí mnoho dalších. Záleží jen na nás, zda rasistům odkážeme roli pouhého nepříjemného, ale epizodního průvodního jevu změn, které povedou úplně jinam, než by si představovali – k posílení sounáležitosti všech lidí, bez ohledu na bariéry, které se mezi nimi staví.

Nepřizpůsobiví spojte se!

Celé číslo ke stažení v pdf formátu. V papírové podobě s flyerem na zadní straně bude zdarma k dostání na DIY Karnevalu, dále na obvyklých distribučních místech.

Příloha Velikost
Nepřizpůsobiví spojte se!926.4 KB 926.4 KB
a-kontra
ročník