Persepolis: Marjane Satrapi

Na začátku roku se na pultech knihkupectví objevil údajně první íránský komiks. Nečekejte však žádnou akční sci-fi plnou zmutovaných příšer. Jde čistě o autobiografický kreslený román, který velmi střízlivě vykresluje autorčino dětství a s ním spojené prožitky a touhy. Komiks napsala a zároveň i nakreslila Marjane Satrapi, jež se narodila v roce 1969 v íránském městě Rašt. Ve čtrnácti letech odjela studovat do Evropy, nejprve do Vídně a později do Paříže, kde se po studiu výtvarných umění začala živit ilustrováním dětských knih. Její pozdější komiksovou tvorbu ovlivnilo především setkání s Davidem B., autorem známého komiksu Padoucnice.

První kniha Persepolis odráží období konce vlády šáha Mauhammada Rezáho, revoluci z roku 1979, následnou etapu charakteristickou utužováním islamistického režimu a irácko-íránskou válku. Dětským pohledem je vykreslen příběh, v němž se lidé postavili tuhému šáhovu režimu, aby následně byla jejich toužebná očekávání udušena v režimu novém, v mnohém ještě horším. Autorka líčí osudy členů a přátel své rodiny, mučení vězněných lidí, zavádění povinnosti nosit šátky, nesmyslnou válečnou propagandu apod. Vedle bezprostřední reakce na dění kolem přibližuje komiks i vnitřní svět dětské hrdinky, její sny, naivní představy a touhy. Ukazuje dětskou vnímavost, hravost a projevy začínající pubertální rebelie. Některé pasáže svou podobností ve čtenářích jistě vyvolají vzpomínky na dobu před listopadem 1989.

Doporučuji nejen milovníkům komiksového žánru, ale i těm, které by zajímala subjektivní zpověď o událostech na Středním východě. A doufám, že avizované druhé pokračování knihy na sebe nedá dlouho čekat.

 
BB art, 2006, 160 str., 290 Kč
 
St.R.
a-kontra
texty
ročník
číslo