Nenech se zas oblbnout: Kapitoly o americkém hardcoru a punku

Nenech se zas oblbnout - Alex ŠvamberkU nakladatelství Maťa nedávno vyšla kniha, kterou poskládal hudební publicista Alex Švamberk z rozhovorů, jež mu od počátku devadesátých let poskytli známí představitelé punkové a hardcorové scény ze Spojených států a Kanady. Prvopočátky všeho představují Ivan Král a Iggy Pop, následovaní legendami Ramones, Misfits a Queers. Další zastavení je na západním pobřeží, kde nejvýznamnější roli sehráli Dead Kennedys v čele s Jello Biafrou, a u kanadských veteránů D.O.A.

To už jede scéna hardcore punku v Americe na plné obrátky. Pozitivní náboj přináší hnutí straight egde, zde prezentované především Ianem MacKayem z Minor Threat. Suicidal Tendencies zas posouvají hudební hranice mícháním hard coru s metalem či rapem. Představují se i hvězdy z New Yorku: Murphy’s Law, Agnostic Front, Sick Of It All a Madball. Autor neopominul ani vlnu melodického punku, která některým kapelám přinesla velmi slušné zisky.

Jestli se bojíte nudných rozhovorů o hudbě, kdy každá kapela mluví o tom, co zrovna natočila a co chystá, nebo stejně nudného vyjmenovávání vydaných desek a změn v sestavě, nemusíte mít strach. Alex Švamberk si dal skutečně práci s tím, aby kladené otázky nebyly povrchní, aby kniha budila celistvý dojem a aby v konečné podobě nenudila – tedy předpokládáme-li, že člověk bez kapky interesu o punk a hardcore si ji pořizovat nebude. Vedle otázek k historii punkové scény a jednotlivých skupin se autor především zaměřuje na jejich potřebu politického či osobního sdělení. Další linií protínající rozhovory je vztah kapel k velkému hudebnímu byznysu. Podepsat smlouvu velké firmě nebo se držet principu Do It Yourself (Udělej si sám)? Dále se jediná zpovídaná žena, Hilary Binder ze skupiny Sabot, zamýšlí, proč je mezi punkovými muzikanty tak málo žen. Jednou z nezamýšlených odpovědí může být doslov Jyřýčka z N.V.Ú.: „Čapněte pod paží svou buchtu a vyražte na punkovej koncert...“

Knihu jednoznačně doporučuji všem, co mají tuto hudbu rádi a nevadí jim, že mnozí její interpreti nejsou zpívající ikony a mají v hlavě nějaké názory. Ty sice nejsou vždy shodné, ale o uniformitě by přece punk být neměl.

 
(Maťa, 2006, 304 str., 268 Kč)
 
S.R.
a-kontra
texty
ročník
číslo