Richard Morgan – Brutální byznys

Brutální byznys - obal knihyNebývá příliš zvykem recenzovat na stránkách A-kontra knihy žánru akční sci-fi. Avšak proč neudělat výjimku? Počátkem tohoto roku vyšel román britského autora Richarda Morgana, který nás přenese do nedaleké budoucnosti roku 2049. Děj se odehrává především v Londýně, kde jsou od sebe pečlivě odděleni ti, co mají, a ti, co ne. „Kultura“ násilí je přítomna na obou stranách.

Ve „střežených zónách“ v podobě gangů a ve světě vyšších vrstev jako nelítostný boj o posty. Kariérní postup je otázkou života a smrti a probíhá především formou automobilových soubojů, kdy dojedete do zaměstnání „s krví na kolech, nebo vůbec ne“. Tento prvek knihy se zdá sice přitažený za vlasy, ale má svou logickou historii. Na tu si však musíte dlouze počkat až k závěru.

Vedle akčních automobilových soubojů je další významnou linií románu neméně akční podnikání korporací té doby. K těm patří i Válečné investice, do nichž přechází hlavní hrdina Chris Faulkner a zapojuje se do obchodování s diktátory i revolucionáři, řízení „malých válek“ a defakto zotročování rozvojových zemí, jimž nemá být nikdy dopřáno opravdu se rozvinout.

Neméně důležitou stránkou knihy je i osobní život hlavního protagonisty a to, jak významný post ve Válečných investicích mění jeho osobnost, i když sám je přesvědčen, že sem nepatří.

Kdo by čekal nějaký propracovaný popis anti-utopie, bude asi trochu zklamán. Ve své podstatě jde o obrázek dneška, jen vykreslený barvami neskrývaně násilnější budoucnosti. Jak sám Morgan uvádí, čerpal podněty např. z knih Noama Chomského či Michaela Moora. Věnování svého románu mimo jiné směřuje „všem lidem na světě, jejichž život zničil Velký Neoliberální Sen a Devastující Globalizace“.

Brutální byznys je psán velmi živě, má spád a napětí a nechybí ani místa k zamyšlení.

 (TRITON, 2007; 553 stran, 279 Kč)
a-kontra
texty
ročník
číslo