It´s legal to lie

Tak prý máme anarchistickou stranu. Dozvěděli jsme se to z novin, pokud jsme tedy v ulicích přehlédli podivné plakáty s pentagramem a odkazem na rádoby-nonkonformní blog, z něhož se vyklubaly nové stránky staré dobré Unie svobody.

Řekněme si to na rovinu – kdybychom nevěděli, kdo za stránkami stojí, mohlo by nám leccos být docela sympatické. Ne, že bychom pokládali novou image Unie svobody za anarchistickou – to může z úst vypustit jen někdo, kdo zná anarchismus opravdu jen z rychlíku. Ale kritika války s terorem či drogové represe a vůbec snaha o více tolerance ve společnosti by sama o sobě byla sympatická. Trapná snaha o „nezávisláctví“ je pochopitelně směšná u lidí, kteří sedí v poslaneckých a parlamentních křeslech. O „lůzrovství“ nám tu káže ministr spravedlnosti, jehož mluvčí ještě nedávno (v souvislosti s kauzou katarského prince) dělil lidi na ty s modrou krví a ostatní. It´s legal to be prince... O „válce proti teroru“ se kriticky vyjadřuje strana, jejímž členem je i současný ministr obrany. It´s legal to wage war... A konečně internet zadarmo prosazuje strana, jíž spravované ministerstvo informatiky namísto zdostupňování internetu dává miliony pochybným televizním hvězdičkám na bulvární internetový portál. It´s legal to defraud... Různí konkurenční politikové a politologové mluvili v souvislosti s „protivládní“ kampaní Unie Svobody o pokrytectví vládní strany, a mluvili o něm právem. Jenže chtěli-li říct A, měli dodat i B. Ano, Unie svobody se zachovala pokrytecky – ale v podstatě jen dovedla do absurdních rozměrů to, co dělají všechny ostatní strany. Jestliže všechny strany před volbami manipulují a lžou, proč nelhat a nemanipulovat taky, že? Nejen, že to je „legální“, ale vyplácí se to a do určité míry se to dokonce v dnešní volební politice musí. Učí se to i na vysokých školách v rámci politologie, politický marketing se tomu říká... Je sice pravda, že ministr Němec jako stoupenec alternativy a pan Künhl jako kritik „války proti teroru“ jsou směšní a neautentičtí, rozhodně si ale nemysleme, že by touto svojí pózou nějak vystoupili z davu ostatních, konformních politiků. Právě naopak – jen potvrdili, že k nim patří, že lžou a podvádějí úplně stejně jako oni.

Je ovšem velmi pravděpodobné, že agentura, která panu Němcovi poradila, jak se má pitvořit, aby svůj unijně-svobodní Titanik zachránil, udělala drobnou chybu. Soudě z image, které jeho strana nahodila v úsilí o mladou voličskou generaci, se až příliš inspirovala stoupenci alternativ, různými technařskými akcemi, shromážděními za legalizaci marihuany, antiglobalizačními a anarchistickými demonstracemi. My víme dobře, že stoupenci alternativ ve skutečnosti představují spíše menšinu své generace, a že je tudíž Němcův pokus odsouzen k trapnému krachu (nehledě na to, že stoupenci alternativ mají vlastní hlavu, kterou jen těžko někdo vymyje takto hloupou reklamou). Je ale hezké, že alternativa je aktivní tak výrazně, že popletla hlavu i „odborným“ poradcům vládní strany. Takže vlastně na novou kampaň Němcových boys můžeme být hrdí :-)

(os)
a-kontra
ročník
číslo