Dobré zprávy - 1/2006

Milé čtenářky a milí čtenáři,

rok se s rokem sešel a my Vás vítáme v novém ročníku časopisu A-kontra. I v něm Vás přivítají celkem čtyři čísla našeho čtvrtletníku, v nichž vedle hlavních témat přineseme alternativní informace a pohledy na dění u nás i ve světě, materiály z oblastí jako jsou ochrana životního prostředí, feminismus a antifašismus a v neposlední řadě také anarchistickou teorii. Zároveň se budeme snažit nezapomínat ani na kulturu. V tomto roce bude mít A-kontra patnácté narozeniny, protože její první číslo vyšlo v březnu roku 1991. Jestliže A-kontra už přestala „být pod zákonem“, přejme jí, ať i nadále jen a jen roste a prospívá. Toto výročí si budeme v průběhu roku různými způsoby připomínat, a to nejen my – protože čím by byl časopis bez svých čtenářů? Už teď Vám můžeme slíbit, že se máte na co těšit. V přípravě jsou informační panely, koncerty a přednášky. A to nejen v Praze, ale i regionech, takže se těšíme na osobní setkání se všemi, kteří naše aktivity podporují.

Pro toto číslo jsme vybrali netradiční téma – „dobré zprávy“. Špatných zpráv je dost a dost a všechna oficiální média nám je servírují v drastickém balení dennodenně pod nos. A protože se dlouhodobě snažíme být těmto médiím alternativou, řekli jsme si, že to tentokrát zkusíme trochu jinak. Takže vás nečekají nářky nad tím, co vše je ve světě špatně, ale informace o úspěšných anarchistických nebo anarchismu blízkých aktivitách – podařené stávce, infocentrech, posunech ve společenském vědomí a dalším.

Přečtete si o úspěších českého anarchistického antifašismu a dozvíte se také o historii českého squattingu, další text se ohlíží za zapatistickým hnutím, představíme vám anarchistický projekt rozdávání jídla těm nejchudším (Food Not Bombs) i úspěšná alternativní média. S tématem dobrých zpráv souvisí i teoretický článek britského anarchisty Colina Warda, který se zamýšlí nad faktem, že zatímco klasické anarchistické revoluční pokusy dosud nikde neslavily trvalý úspěch, přesto se anarchistům podařilo přispět ke změnám společnosti směrem k větší svobodě.

Velkým diskusním tématem v současné době jsou karikatury proroka Mohameda v dánském tisku a následné muslimské protesty. Proč si to nepřiznat, v názoru na toto téma jsme se neshodli ani my v redakci. Přinášíme tedy dva diskusní příspěvky, čímž alespoň připomínáme, že je jen a jen na čtenářích a čtenářkách, aby si v tomto i jiných případech udělali svůj vlastní názor. K tématu multikulturalismu se vracíme v textu věnovanému situaci lidí „nefrancouzského“ původu ve Francii. Rozsáhlý materiál zkoumá politiku pražského primátora Béma a pokouší se nastínit anarchistickou alternativu. Věnujeme se i nedávné fašistické vraždě na Slovensku. A opomenuta nezůstala ani kultura.

Z hlavního tématu se zdánlivě vymykají tři nekrology, které otiskujeme. Jistě, smrt každého člověka je tragická a je nám jí líto. Dvojnásob, jedná-li se o naše spolubojovníky. Na druhou stranu mexická zapatistka Ramona, čínský spisovatel Ba Jin a americký historik Paul Avrich prožili své životy autenticky a inspirativně, ne jako manipulované loutky či pasivní součástky konzumní společnosti. Jejich smrt je smutnou zprávou, jejich životy pro nás však představují zprávu dobrou – zprávu o tvůrčích a nonkonformních lidech, kteří se nebáli vzepřít své době a po nichž něco zůstane. Snažme se, aby se něco podobného dalo říci jednou i o nás – a pokud možno až zadlouho. Od dobrých zpráv jsme se dostali hodně daleko, tak se raději honem vraťme zpátky.

Dobré zprávy naleznete v rubrice Téma.

Vaše redakce
a-kontra
ročník
číslo