číslo 1/2006

Odkaz předminulé revolty

Český anarchismus na přelomu 19. a 20. století se zdá být poněkud odtažitým tématem. Nejen proto, že sto let je přece jen sto let, že verše básníků, kteří před lety pobuřovali měšťáky a nejen je, už můžeme číst v čítankách, ale koneckonců i proto, že hnutí zaniklo zdánlivě bez úspěchu. Právě pro vyčerpání z dvou desetiletí činnosti bez viditelného výsledku opustilo původní anarchistická východiska a nejprve se pokusilo založit vlastní politickou stranu, aby pak vplynulo do jiných partají. Byl ale tehdejší český anarchismus skutečně neúspěšný? A podle čeho lze vůbec rozpoznávat úspěšnost antisystémových a revolučních hnutí v situaci, kdy revoluce nepřichází?
ročník
číslo

Infocafé Krtkova kolona: Kdo jsme a co chceme: prohlášení

Infocafé představuje anti-autoritářskou a anti-kapitalistickou iniciativu, které jsme se chopili bezprostředně po protestech S26 proti Mezinárodnímu finančnímu fondu a Světové bance. Lidé, kteří se dali v průběhu těchto událostí dohromady, se shodli na tom, že je potřeba využít energii, kterou S26 uvolnilo, k tomu, aby zde, poté, co všichni demonstranti odjedou domů, zůstalo něco užitečného a hodnotného.
a-kontra
ročník
číslo

Dobré zprávy - 1/2006

Rok se s rokem sešel a my Vás vítáme v novém ročníku časopisu A-kontra. I v něm Vás přivítají celkem čtyři čísla našeho čtvrtletníku, v nichž vedle hlavních témat přineseme alternativní informace a pohledy na dění u nás i ve světě, materiály z oblastí jako jsou ochrana životního prostředí, feminismus a antifašismus a v neposlední řadě také anarchistickou teorii. Zároveň se budeme snažit nezapomínat ani na kulturu.
a-kontra
ročník
číslo

Proč se někdy nepochválit?

Při čtení úvodníků v A-kontra býváme svědky povzdechů nad nedostatkem financí, tristním stavem anarchistického hnutí a krizí toho či onoho. Také obsah anarchistických a alternativních časopisů tvoří často (a možná převážně) články o negativních dopadech politiky té či oné organizace nebo vlády a dalších neradostných záležitostech. Ranní noviny a večerní zprávy nám servírují informace v drtivé většině smutné (chudoba ve velké části světa), beznaděj vyvolávající (poslanci zase řeší nesmysly), pohoršující (co zase řekl Paroubek nebo Topolánek) rádoby pozitivní (nové lví mimino někde v ZOO), popř. infantilní (Karel Gott bude opět otcem). V tomto světle se může zdát, že je vše k ničemu a se světem to jde nezadržitelně z kopce.
a-kontra
ročník
číslo

Francie v časech „hlubokého neklidu“

Nestabilní systémy se vyznačují tím, že stačí jen malá odchylka od normálu k tomu, aby se ocitly v krizi. Dvacátého sedmého října loňského roku zabil na pařížském předměstí Clichy-sous-Bois elektrický proud Zyeda Bennu a Bouna Traoreho, když hledali úkryt před policií v elektrické stanici. Výsledkem bylo dvacet nocí nepokojů, kolem devíti tisíc zapálených aut a tří tisíc zadržených. Francie zažila největší nepokoje od 60. let minulého století, sdělovací prostředky se chytily kosti a informovaly o „válce přistěhovalců“.
a-kontra
ročník
číslo

Konzervativní džentlmeni, nebo pakáž?

Na stránkách A-kontra i webovém portálu ČSAF jsme vás už několikrát informovali o společném projektu českých ultrapravicových uskupení jdoucím do letošních voleb pod honosným názvem Národní pětka, později – po odchodu dvou subjektů (Dělnické strany a Národního sjednocení) – přejmenovaném na Národní síly.
a-kontra
ročník
číslo

Meze svobody slova

Spor o karikatury otevřel jednu problematickou kapitolu. Tou je otázka mezí svobody slova. Existují, nebo ne? Máme mít právo říkat cokoli, nebo je třeba šíření některých názorů potlačit? V souvislosti s aférou diskutovaných karikatur se většina libertinů musí stavět na stranu svobody slova bez omezení. Ale máme právo něco podobného požadovat?
a-kontra
ročník
číslo

Spor o karikatury: Malé ohlédnutí

Během sporu o karikatury jsme mohli dojít k mnoha otázkám o tzv. islámském světě – a k několika poznatkům o tzv. západním světě. A to navzdory tomu, že to mnozí vidí přesně opačně a domnívají se, že během této kampaně poznali, jaký je „islámský“ svět, a za otázku pokládají už jen to, jak se k němu postaví svět „západní“.
a-kontra
ročník
číslo

Bob Geldof: Udělejme z chudoby kšeft

Určitě si pamatujete na velkolepou kampaň nazvanou Make poverty history (Udělejme z chudoby historii), která byla v celosvětovém měřítku zahájena v lednu 2005. Jejím stěžejním bodem se staly protesty proti zasedání G8 ve skotském Gleneagles spolu se superkoncerty hvězdných celebrit v čele (více v A-kontra 3/05). V ČR kampaň běží pod názvem Česko proti chudobě a podobně jako ty zahraniční byla podpořena osobami známými ze showbusinessu.
a-kontra
ročník
číslo