Atom: cesta k záchraně, nebo záhubě? - 4/2005

V tomto čísle se redakce A-kontra (4/05) rozhodla připomenout letošní šedesáté výročí svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki, proto se zaměřuje na kontroverzní téma: atom. Přečtete si několik příspěvků o atomu pro válku i pro mír. Vedle článku, který se zamýšlí nad motivy a dopady svržení atomové bomby na Japonsko na konci druhé světové války, si přečtete něco o kontroverzích spojených s tzv. mírovým využíváním atomu – atomových elektrárnách. Následuje článek o hnutí proti jaderným zbraním. A-kontra však nezapomněla ani na horké události ve Francii, kde se odehrály největší pouliční nepokoje od roku 1968. Šlo o sociální střety, náboženské nepokoje, nebo prachobyčejný vandalismus? Stranou nezůstaly ani katastrofické následky hurikánu Katrina a působení Bushovy administrativy v americkém New Orleans.

Rozhovorem s francouzskou RASH skupinou Brigada Flores Magon a článkem o historii a současnosti skinheads pokračuje hlavní téma minulé A-kontra - subkultury. V kulturní rubrice najdete recenzi posledního alba kanadské punkrockové skupiny Propagandhi „Potemkin City Limits“, která si stále zachovala svůj politický náboj a recenze filmu „Občanská výchova“, dokumentu „The Snowbowl Effect“ a knih „Závoj a džíny“ či „Lenosti…buď pozdravena!“. Esej politologa Pavla Barši představuje koncept „biomoci“ francouzského filozofa Michela Foucaulta a zamýšlí se nad perspektivami odporu v dnešní době. Analýza „Za svět konzervativnější a méně svobodný“ se zabývá aktivitami a aspekty hnutí pro život, jehož hlavním cílem je legislativní zákon interrupcí. Na toto hnutí je však vázán celý konzervativně-katolický světonázor – od odsuzování homosexuálů až po striktní pohledy na to, kdo je správným člověk se vším, co se k tomu váže. Nechybí ani rubrika antifašismus – tentokrát o Rocku proti komunismu a událostech na 28. října v Ostravě.

Bohužel si však připomínáme také tragickou smrt ruského aktivity Timura Kacharavy, který byl zavražděn neonacisty, a italského anarchisty Alfonsa Nicolazzi, který zemřel ve svých šedesáti třech letech. Celou A-kontru uzavírá cestopis z multikulturní Malajsie.

English Info:
This year we remember the sad 60th anniversary of throwing atomic bombs on the Japanese cities of Hiroshima and Nagasaki. As nuclear weapons are connected with nuclear energy, we decided to discuss also this issue which was somehow forgotten after the controversial Czech nuclear power plant Temelín was finished. The movement against atoms for war and peace is also a part of this story and closes the block of main articles in this A-Kontra issue. Local and global news Articles about protests against a private party of EU and US politicians in Prague, antifascist demonstrations in North Moravia and Central Bohemia, comments on the news breaking events in New Orleans and suburbs of French cities and unfortunately two obituaries: we remember our dear friend and comrade Alfonso Nicolazzi from the Italian Anarchist Federation and the murdered Russian anarchist and antifascist Timur Kacharava. Theory A detailed review on the pro-life movement and the role of the catholic church within it and an essay on the thoughts of Michel Foucault. Reviews and culture Comments on the documentary „The Snowbowl Effect“ done by a native American media activist, interview with the French RASH band Brigada Flores Magon, review on a book about women in Islam and much more. 
a-kontra
ročník
číslo